RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC
http://rctank.pl/forum/

Abrams M1A2 1:6
http://rctank.pl/forum/viewtopic.php?f=125&t=3154
Strona 1 z 7

Autor:  vanHasen [ 19 lis 2021, o 21:12 ]
Tytuł:  Abrams M1A2 1:6

Jak już wspominałem mimo ogólnego braku czasu i piętrzących się hałd niedokończonych projektów postanowiłem zaatakować coś co chodzi mi po głowie od dłuższego czasu - współczesny czołg w skali 1:6. Padło na Abramsa.
Prawdziwego jeszcze nigdy nie widziałem na oczy, ale dorwałem fajną dokumentację, Madeira pożyczył mi porządny model w skali 1:35 - i na moim zawodowym "zesłaniu" zacząłem dłubać projekt oraz koncepcję rozwiązań technicznych. Do końca jeszcze daleko, ale to co rozrysowałem już wystarcza by zacząć prace w realu:

Załącznik:



Jak już pokazywałem - w przerywnikach pomiędzy pracą a pracą zmontowałem baterię LiFePo4 i testowo (ze średnim efektem) zespół napędowy.
Do wyjścia z cienia skłonił mnie jednak fakt że powstała też seria elementów konstrukcji modelu - mocowań wałków skrętnych. Wiadomo że zawieszenie to jeden z najważniejszych elementów modelu. Źle zrobione nie daje się łatwo naprawić. Jego zachowanie rzutuje na zachowanie modelu w terenie itd. itp.
Tak jak w orginale będzie na wałkach skrętnych. Wyszło że pręty ze stali sprężynowej o średnicy 6mm dadzą radę. By uzyskać możliwość regulacji jako uchwytów postanowiłem użyć opraw zaciskowych er16i zrobionych własnoręcznie gniazd, które wkręcane będą w konstrukcję wanny.
Z jednej strony oprawki dają dużą elastyczność (zmieniając wkładkę można je dostosować do różnych średnic wałka), z drugiej to jednak pewne ryzyko - nie wiem na 100% czy będą trzymać wałki wystarczająco mocno. Testy pokazały że zapięty wałek fi6 mogę obciążyć 18kg na ramieniu o długości docelowego wahacza.
Jako "backup plan" mam wspawanie wałka w rurkę stalową o średnicy zewn. 8mm i złapanie w koszyk 8mm - większa powierzchnia powinna dać większą odporność na poślizg.

Załącznik:



Wanna będzie z blach aluminiowych, mam nadzieję że spawanych. Grubości będę się trzymał na ile to możliwe...

Autor:  Kaczor [ 19 lis 2021, o 21:30 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Elegancko. To będzie gigant! I to w "standardowej" skali :he

Autor:  PrezesCKM [ 19 lis 2021, o 22:36 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Oj, Van ostrożnie z tymi 6-cio milimetrowymi wałkami skrętnymi, w moich tygrach 1:10 mam wałki 1,5 mm i powiem szczerze że są za twarde, w tygrze jest oczywiście więcej kół ale pręt fi sześć naprawdę trudno skręcić, a Abrams ma bardzo duży skok zawieszenia i bardzo krótki wahacz, więc to będzie olbrzymi kłopot, po prostu trzeba zrobić dużo cieńsze ze wstępnym naprężeniem, chyba że robiłeś jakieś próby, a model będzie ważył stówkę. Gratulacje za projekt i czekamy z utęsknieniem na wyniki. :)

Autor:  Biały [ 19 lis 2021, o 23:49 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Jezu....Konrad ten projekt śni mi się po nocach od początku gimnazjum (będzie już jakieś 20 lat) kiedy na mikołajki w klasie po losowaniu dostałem od koleżanki Abramsona z Revell'a w skali 1:72 :he
Mocno kibicuję :barman

Autor:  vanHasen [ 20 lis 2021, o 09:24 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Dziękuję za słowa otuchy. A Madeirze dodatkowo za cierpliwość.

Właśnie głównie z powodu niepewności obstawiłem mocowanie drutu na er16 :) Wałki będą osobnymi elementami, wymiennymi, z możliwością doboru różnych średnic. Drut od fi 2 do fi 6 już gnije... tfu - czeka w garażu ;)
Testowałem jak na fotce poniżej - uciąłem odpowiedni odcinek drutu, przyspawałem z jednej strony płaskownik jako zamiennik wahacza i powiesiłem obciążenie. Zostawiłem tak na dwa dni. Z drugiej strony (w drugim imadle, to co widać na fotce to była tylko podpórka) wałek trzymało gniazdo z oprawką er 16 fi6. Wyjściowo kąt był 0 stopni.

Poza tym oczywiście po głowie chodzi mi by w modelu była stabilizowana wieża. Jej masa dyskwalifikuje użycie tanich sterowników - będę musiał pokombinować z SimpleBGC 32-bit CAN_MCU i dobraniem do niego mocnych regulatorów silników bezszczotkowych.


Załącznik:


Autor:  PrezesCKM [ 20 lis 2021, o 19:42 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Dobrze że miałem przeczucie co do prób, próba dynamiczna, brawo, teraz zrób dokładniejszą, wahacz idealnej długości, a obciążenie, połowa masy modelu, musi wtedy być maksymalna strzałka ugięcia, inaczej będzie za sztywno. :brawo Fajny tygielek i cegiełki szamotowe, pozostałość po odlewaniu części do teciaka?

Autor:  vanHasen [ 20 lis 2021, o 22:57 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Wahacz ma odpowiednią długość. Niestety obciążenie rzędu 30 kg powoduje uślizg. Dlatego będą kombinacje - zwiększanie średnicy chwytu. W ostateczności wiercenie gniazda i bolec.
A model lekko wyjdzie na 100kg.

No a tygielek i cegły - trafione :)
Mam nadzieję że tygielek jeszcze nie raz się przyda.

Autor:  wito06 [ 22 lis 2021, o 20:59 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Silnik tubowałowy ?

Autor:  vanHasen [ 27 lis 2021, o 17:46 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

Jednym z pomysłów chodzących mi po głowie w ramach tego projektu jest budowa możliwie "dynamicznego" sprzężonego karabinu maszynowego.
Wychodzi mi że wieża pomieści przyzwoity mechanizm ASG, 310 fps i duża szybkostrzelność mogą dać fajny efekt w połączeniu z widokiem z perspektywy działonowego.

Oczywiście na teraz to jedynie pomysł. Przede mną rozrysowanie całości - dodanie hop-upa, lufy, zmieszczenie tego obok wszystkich innych bebechów...

Załączniki:


Autor:  adikx5 [ 27 lis 2021, o 19:34 ]
Tytuł:  Re: Abrams M1A2 1:6

To ma być jako główne działo? :scratch

Strona 1 z 7 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/