Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia
Wszystkiego najlepszego
Kobi
dzokr






Teraz jest 28 mar 2024, o 18:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lut 2013, o 08:41 
Offline
pułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 43

Dołączył(a): 30 lip 2012, o 09:16
Posty: 4566
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Firefox 19.0 Firefox 19.0
Windows 7 (Seven) Windows 7 (Seven)
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Model: Leopard 2A5
T-34
Tiger I
"Can you imagine what I would do if I could do all I can?"
Koledzy, chciałbym rozruszać niniejsze forum proponując coś, co z tego co wiem jeszcze nie miało miejsca w naszym pięknym kraju. Zbudujmy polski współczesny batalion pancerny w skali 1:16 :)
Chciałbym Was zaprosić do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia budowy Leoparda 2A4 w oparciu o mój projekt. Z radością podzielę się nim z każdym hobbystą, który spróbuje własnymi siłami zbudować czołg podobny do mojego (a najlepiej - lepszy...).

Czego w zamian od Was wymagam? Niczego - poza dzieleniem się postępami i patentami na tym forum oraz tego, że projekt ma pozostać otwarty oraz darmowy.

Ze swojej strony poza projektem oferuję podzielenie się własnymi doświadczeniami, pomysłami i przemyśleniami, które nabyłem przecierając ten mało popularny i trudny szlak.

Na wstępie podkreślę – projekt nie jest łatwy. Jednak mój przykład pokazuje, że wykonalny nawet mimo początkowo całkowitego braku wiedzy z zakresu RC (to mój pierwszy projekt tego typu) oraz obróbki metalu (jestem ekonomistą). Projekt można wykonać nie mając rozbudowanego zaplecza technicznego – ja wycinanie zleciłem, wszystko inne wykonałem w domu pilnikiem, brzeszczotem i papierem ściernym. Rysunki zakładają użycie arkusza 1x1 metr o grubości 2mm – ja użyłem aluminium, ciąłem je wodą i kleiłem klejem epoksydowym (Araldite liquid steel). W zasadzie użyć można też łatwiejszych i tańszych w obróbce materiałów (hips?), ewentualnie zastąpić klej lutowaniem (tylko nie w przypadku aluminium ani hipsu...) itd.
Do wykonania detali warto zapoznać się z techniką odlewania żywicy. W tym nie ma nic strasznego, a przy równoległym powstawaniu kilku takich modeli można się wymieniać oryginałami – standaryzując przez to niektóre części i przyspieszając robotę.

Mój projekt nie jest profesjonalnym gotowcem i nikogo nie zwolni z kombinowania we własnym zakresie. Przyjęte przeze mnie rozwiązania też pozostawiają sporo do życzenia (np – amortyzacja zawieszenia zajmująca lwią część kubatury kadłuba). Na pewno jednak pomoże i liczę na to, że kolejne wykonania będą dzięki Waszej współpracy obciążone coraz drobniejszymi błędami.

Co Wy na to? Zapraszam do dyskusji i kontaktu.

P.S. Batalion to coś koło 50 pojazdów, więc może przesadziłem we wstępie, ale zasadniczo – im nas będzie więcej, tym lepiej.


Dział Download projektu viewtopic.php?f=70&t=693

_________________
Fotki z Saumur - viewtopic.php?f=78&t=1565


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 09:23 
Offline
st. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 21 gru 2011, o 22:12
Posty: 1081
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Safari Mobile 6.0 Safari Mobile 6.0
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Wchodzę w to :england
Na początek planuję wersję budżetową czyli zacznę to przerysowywać i dziergać z hipsu 2 mm, to zupełnie wystarczy bo hips jest wytrzymały, a jak dojedziemy z projektem do końca to będzie wersja z mosiądzu 1 mm :)
Jak oglądnąłem rysunek, to wygląda na to, że jak napisałeś, potrzeba 1m2 hipsu 2 mm czyli koszt około 50 zł, do tego dwie przekładnie modelrafta po 40 zł :) największe koszta to gąsienice, raczej metalowe, choć można użyć dużo tańszych plastkowych no i całe klu, czyli elektornika, i tu prosiłbym Czubiego o wsparcie, jest w tym zakresie niesamowitym magikiem :friends
Reszta elementów to już radosna twórczość każdego, czyli np. odlewanie z żywicy, robienie z metali kolorowych itp. :)
Vanhasen, nie wiem czy dobrze zrozumiałem ideę, czy będziemy zainteresowanym udostępniać pliki z wycinankami ? :) jeżeli tak, to stworzę swego rodzaju repozytorium, gdzie bedziemy umieszczać na bieżąco pliki dxf z projektem :) tak np. jest w przypadku projektu opec source koptera MultiWii czyli latadła z kilkoma śmigłami :)
Podsumowując, pomysł super, unikalny w skali naszego kraju i zdecydowanie warto go wspierać :ok faktycznie taki batalion fajnie by wyglądał, każdy w innym malowaniu, no i bitwa byłaby niesamowita :frank
Na mnie możesz zdecydowanie liczyć w tym projekcie :england

Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 10:16 
Offline
pułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 43

Dołączył(a): 30 lip 2012, o 09:16
Posty: 4566
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Firefox 19.0 Firefox 19.0
Windows 7 (Seven) Windows 7 (Seven)
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Model: Leopard 2A5
T-34
Tiger I
"Can you imagine what I would do if I could do all I can?"
Hej,
Myślałem by na początku chętni pisali do mnie PM i ja podsyłałbym plik z projektem mailem. Ale repozytorium to też dobry pomysł. Byle była nad tym kontrola i było wiadomo która wersja jest ostatnia.

Widzę że w moim projekcie jest kilka detali, które warto byłoby poprawić (np. prostopadły tył wieży), zmienić koncepcje amortyzacji na kompaktowe wałki skrętne, może stworzyć drugą wersję - na 1mm ścianki.

Co do kosztów to rzeczywiście - elektronika może być problemem. Jednak na początek nie jest konieczny specjalistyczny moduł - można wykorzystać miksery w aparaturze, jak opisał to kolega Kruszu na siódmej stronie mojego wątku. Jak dla mnie najcięższym do przeskoczenia problemem z punktu widzenia kosztów jest wycięcie zębatek i kół napędowych. Tego się po prostu nie da zrobić ręcznie.

Do listy wydatków na konstrukcję z mniej typowych materiałów trzeba przewidzieć jeszcze:
- zestaw małego odlewnika - silikon, żywicę, alkohol poliwinylowy, masę modelarską dwuskładnikową (allegro - około 100 zł), wazelinę :) (do robienia form dwuczęściowych)
- śruby, nakrętki (allegro - pi razy drzwi 80 zł),
- łożyska (allegro - około 70 zł):


Te dwa typy współgrają z otworami przewidzianymi w projekcie:
Łożysko wysokoobrotowe 688 2RS - 8x16x5 mm 4 szt mocowanie wahaczy kół napinających i osi kół napędowych do uchwytów wewnątrz wanny
Łożysko z flanszą MF 148 ZZ - 8x14/15,6x4 mm 4 szt mocowanie wahaczy kół napinających i osi kół napędowych do wanny

Te dwa typy łożysk są schowqane w kołach - ich rozmiar zależy od tego jak podejdziecie do wykonania kół:
Łożysko wysokoobrotowe 684 ZZ-4x9x4 mm 618/4 10 szt koła podtrzymujące
Łożysko kulokwe 606 2RS 6x17x6 mm 16 szt łożyska w kołach


- rurki aluminiowe i gwint na metry do budowy zawieszenia i lufy (OBI - 50 zł),


Niestety teraz jestem na zesłaniu więc nie zrobię szczegółospisu co dokładnie zużyłem, ale na początku kwietnia zrobię dokładną sesję fotograficzną i listę komponentów z wymiarami (projekt jest w paru miejscach zrobiony dokładnie pod konkretny typ łożyska, wymiar śruby).

Jeśli kombinujecie jak zrobić niektóre detale to ruszcie wyobraźnią - elementy można odlewać z żywicy (moje wahacze i koła są z żywicy, wahacze mają w środku aluminiowe wzmocnienia), ale model-matka może być z czegokolwiek. Modelina, karton, szpachlówka... byle ostatecznie miało toto gładkie ścianki (można pomalować farbką z połyskiem).

_________________
Fotki z Saumur - viewtopic.php?f=78&t=1565


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 11:20 
Offline
st. szeregowy
Avatar użytkownika


Dołączył(a): 25 paź 2012, o 18:27
Posty: 64
Lokalizacja: Poznań (prawie)
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Internet Explorer 8 Internet Explorer 8
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: MAN TGX 6x4
Doskonały pomysł! Taka otwarta platforma to doskonały wstęp do wspólnej budowy !
Naszła mnie myśl i pytanie jednocześnie - do Was obu jako specjalistów. Skoro Leo 2A6 jest wersją rozwojowa 2A4 ( aktualnie posiadanego przez WP ) i w realu istnieja zestawy do konwersji pomiędzy wersjami ( nie wiem jak to się nazywa w żaronie wojskowym ) - to jako jedna z dróg -czy jako bazę do projektu, mozna uzyc np Tamiyowskiego 2A6 ze zmienioną oczywiście wieżą, fartuchami etc ? To dobry trop ?


Załączniki:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 11:45 
Offline
st. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 21 gru 2011, o 22:12
Posty: 1081
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Safari Mobile 6.0 Safari Mobile 6.0
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Nie znam sie aż tak bardzo na różnicach pomiędzy A4 i A6, ale moim zdaniem podwózek spokojnie można użyć do obu wersji ten sam :) na ebay widziałem, ze mozna kupić kadłub i wieze tamiyowską od A6 :)

Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 12:00 
Offline
pułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 43

Dołączył(a): 30 lip 2012, o 09:16
Posty: 4566
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Firefox 19.0 Firefox 19.0
Windows 7 (Seven) Windows 7 (Seven)
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Model: Leopard 2A5
T-34
Tiger I
"Can you imagine what I would do if I could do all I can?"
Wanna niewiele się różni między wersjami Leo2 - poza osprzętem typu fartuchy jeszcze trzeba przerobić właz kierowcy. Można też iść tą drogą.
Tylko wtedy skazujesz się na pełen osprzęt Tamiyi.

_________________
Fotki z Saumur - viewtopic.php?f=78&t=1565


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 12:45 
Offline
st. szeregowy
Avatar użytkownika


Dołączył(a): 25 paź 2012, o 18:27
Posty: 64
Lokalizacja: Poznań (prawie)
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Internet Explorer 8 Internet Explorer 8
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: MAN TGX 6x4
Wydaje mi się, iz w przypadku podjęcia tropu - pójdę śladem Tamiyowskim. Zawsze to bedzie opcja dla tych co nie do końca mają umiejętności i sprzęt.

Tam będzie trzeba przemysleć umiejscowienie aku i elektroniki. Bo z tego co wiem, leo tamiyowski jest jedynym ich czołgiem, który ma ten osprzęt w wieży a nie wannie.


I mały off-topic: Vanhasen nadał ciekawy kierunek, zastanawiam się czy będzie podjęty. Patrząc na niemieckie spotkania, to chlopaki trzymają się sprzętu wujka Adolfa. No ale genow nie oszukasz :) Generalnie chodzi o jednorodność epokową, w co się też wpisuje idealnie T55 Ted`a. Tak jest realniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 13:34 
Offline
pułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 43

Dołączył(a): 30 lip 2012, o 09:16
Posty: 4566
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Firefox 19.0 Firefox 19.0
Windows 7 (Seven) Windows 7 (Seven)
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Model: Leopard 2A5
T-34
Tiger I
"Can you imagine what I would do if I could do all I can?"
T-55 w moim wykonaniu też będzie... tylko nie wiem kiedy :)

_________________
Fotki z Saumur - viewtopic.php?f=78&t=1565


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2013, o 13:36 
Offline
plutonowy
Avatar użytkownika

Wiek: 44

Dołączył(a): 27 sie 2012, o 13:04
Posty: 301
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Firefox 18.0 Firefox 18.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 800 1280 x 800
Model: T-55 Merida, T-90M, Sherman Firefly
Pomysł jest mega super. I ze wszech miar trzymam kciuki. Ja raczej się nie podepnę gdyż mój Leo już powolutku powstaje - więc zaczynanie kolejnego od zera raczej nie ma sensu (chociaż...). Największy problem to czas niestety...

Jeżeli będziecie zainteresowani to oczywiście mogę w tym wątku wrzucać postępy z budowy. Ja wykorzystuję Tamiyowskiego (podobnie jak w przypadku T-55 Hoobena) i przerabiam jak uważam :).

Generalnie nie zgadzam się z teorią, że jesteśmy na coś skazani - trochę większych lub mniejszych przeróbek i wszystko da się włożyć, zamontować, podpiąć ;).

W każdym razie jestem jak najbardziej na TAK - na razie dla oglądania, potem zobaczymy :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2013, o 12:34 
Offline
st. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 21 gru 2011, o 22:12
Posty: 1081
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Safari Mobile 6.0 Safari Mobile 6.0
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Po rozmowie z chłopakiami nasuwają mi się następujące wnioski : głównie jest zaintesowanie czołgami z poprzedniej epoki, czyli okolice II wojny światowej i lata 50-60 :)
To powoduje, że występuje trudność w samodzielnym wykonaniu kadłuba metodą jak Leo i powoduje konieczność wykorzystania kadłubów gotowych modeli, czyli np. Tamiya czy HL. Problem powstaje w przypadku podwozi, bo te oferowane w standardzie pozosawiają wiele do życzenia. I tu pomyśł, aby stworzyć przy okazji kilka "typowych" podwozi do najpopulerniejszych czołgów, w wersji HD czy heavy duty, na które będzie można "założyć" gotowe kadłuby, ktore w zupełności spelnią swoje zadanie, ważna jest trakcja czołgu, bo ona decyzuje w największej mierze o dobrej zabawie, sam kadłub to dla odmiany ma wpływ na odbiór estetyczny :)
To się wpisuje w to, co napisał Fischerr, czyli aby wykorzystać "górę" od tamiya. Tych zunifikowanych podwozi będzie pewnie kilka, jednak częścią wspolną będzie napęd, na który mam fajny pomysł. Reszta to różne wymiary podwozi co nie jest problemem, oraz kółka i gąsienice.
Wtedy mielibyśmy mnogość różnych modeli bez zahamowań związanych z budową dolnej czesci czołgów. Po prostu wystarczy raz stworzyć podwozie a każdy bedzie sobie mogl je zrobic wg projektu sam lub zlecic komus innemu :)
Co o tym sądzice ? mam rację czy to kiepski pomysł ? :)

Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL