Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia
Wszystkiego najlepszego
PrzemusM
PrzemusM






Teraz jest 8 cze 2026, o 03:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 maja 2025, o 21:41 
Offline
st. szeregowy
Avatar użytkownika

Wiek: 52

Dołączył(a): 8 sie 2022, o 10:10
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Firefox 138.0 64 bits Firefox 138.0 64 bits
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 2048 x 1152 2048 x 1152
Model: T-35/85, FT-17, Sd.kfz 251, Tiger I, ISU-152 i kilka kolejnych w kolejce.
Czołgiem.

Dawno mnie tu nie było, ale jak zobaczyłem ten wątek to wsiąkłem i przebrnąłem przez cały, w międzyczasie kilka razy poprawiałem kapcie, bo mi spadały :P
Dźwiękowo jest miodzio. Chylę czoła przed umiejętnościami konsa. Sam trochę grzebię w Arduino, ale moje umiejętności, to taka zabawa w przedszkolnej piaskownicy :hehe
Ostatnio drukuję sobie różne pojazdy i cały czas rozglądam się za jakimś dźwiękiem do nich, bo takie na głucho to źle wyglądają.
Będę śledził ten wątek, bo zapowiada się naprawdę bardzo fajnie. Mam tylko jedną uwagę, bo widziałem już w swoim życiu wiele różnych projektów modelarskich i niestety większość z nich umarła z powodu, że tak stwierdzę - przekombinowania. Ciągłe rozwijanie jest ok, ale moim zdaniem potrzeba na starcie wyznaczyć sobie jakiś osiągalny w miarę szybko próg i do niego zdążać. Inni producenci też nie od razu zbudowali swoje najbardziej wypasione wersje, wcześniejsze, dużo prostsze też się sprzedawały i dzięki temu mieli budżet na rozwój.

Odniosę się jeszcze do jednego elementu tej dyskusji - stabilizacji położenia lufy i wieży. Zrobienie uniwersalnego modułu typu plug and play jest wykonalne, ale wymaga zastosowania uczenia maszynowego, co dziś w dobie AI nie jest już czymś strasznie skomplikowanym. Bez tego plug nad play jest niewykonalne, bo każdy zespół lufa/wieża jest inny - ma inną bezwładność i szybkość napędu. Trzeba zastosować regulatory PID i te parametry każdy musi ustawić pod swój model, a nie jest to proste. Wiem, bo dość długo zajmuję się dronami (i nie mówię tu o samo-latających dronach ze stajni DJI), a w dronach działają dokładnie takie same mechanizmy stabilizacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 sty 2026, o 21:51 
Offline
kapral
Avatar użytkownika

Wiek: 48

Dołączył(a): 20 wrz 2024, o 08:00
Posty: 119
Lokalizacja: Morąg
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Firefox 115.0 64 bits Firefox 115.0 64 bits
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: -
Cześć. Zniknąłem z tego forum bo znalazłem miejsce w internecie gdzie łatwiej mi zdobyć pieniądze. Modelarze od ciężarówek jedna granicę na zachód stąd, mają liczna grupę i lubią wydawać pieniążki na zabawki. Ja jestem w takiej sytuacji że staram się na tym zarobić. Nie chce mi się iść do normalnej pracy i "wciskam" innym moduły elektroniczne mojej "domowej" produkcji.
Bez pieniędzy ... sami wiecie. Mam nadzieje że wybaczycie mi dywersję i nie stanę przed sądem polowym.

Nie dawno uświadomiłem sobie że robiąc dla "konkurencji" zmierzam wolno również w waszym kierunku ... chcąc - nie chcąc

Zrobiłęm dla ciężarowców moduł dżwięk-światło-silnik. Konfiguracja za pomoca edycji pliku na karcie pamięci ( tak jak w płycie IBU ? )
Dodając w przyszłości obsługę drugiego silnika i dźwięk czołgu będzie taka podstawowa płytka do czołgu, bez zarządzania zasilaniem BEC , i innych bajerów.
Mam zamiar taką zrobić bo ciężarowcy często mają przekładnie wrzecionowe do wywrotki, które są zasilane silnikiem elektrycznym.

Pochwalę sie tu wam co zrobiłem, co działa do tej pory za pomocą filmów.
Światło : https://youtu.be/xyV9ufipvKE
Dźwięk ciężarówki MAN : https://youtu.be/_5U8yrkHxa0
Kilka wersji dźwięków 6 cylindrowego Mercedesa : https://youtu.be/qQZOMFZlqPw
Instrukcja uproszczona: https://youtu.be/t508St86Slc
( Zapomniałem jak się poprawnie wkleja filmy youtubowe :-( )
Bardzo prawdopodobne że w tym roku zrobię moduł dla dwóch silników. Dam znać.
Moduł może sterować serwami, światła jakieś są, jeśli kontroler silnika na płycie okaże się za słaby można wykorzystać zewnętrzny ( też sygnał jak dla serwo ) ...
Wystarczy dodać obsługe drugiego silnika ...
Pewnie pamiętacie moje pierwsze próby naśladowania dźwięku Shermana z silnikiem samolotowym ... nie bardzo mi wyszło.
Jak zrobię taki moduł to podejmę druga próbę zrobienia dźwięku do czołgu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2026, o 23:21 
Offline
kapral
Avatar użytkownika

Wiek: 48

Dołączył(a): 20 wrz 2024, o 08:00
Posty: 119
Lokalizacja: Morąg
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Firefox 115.0 64 bits Firefox 115.0 64 bits
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: -
Cześć.
Bardzo Powoli do przodu ...
Dopiero mam ciało. Jeszcze trzeba mu zaprogramować duszę ;-) więc jeszcze długo ... ale w tym roku.

To drugie moje podejście do płyty czołgowej (Po znalezieniu wielu błędów w hardware wersji pierwszej) ..
Wybrałem moduły, które mi działały osobno i są wypróbowane przez modelarzy. Zrobiłem z nich jedną większą płytę.

- Dwa silniki szczotkowe
- jeden głośnik
- 8 elektronicznych włączników do 100mA ( swiatełka )
- jeden do 0,4A
- jeden do ponad 10A ( np. dymiarka )
- kilka serw
- BEC 6A
- bardzo wybiegam w przyszłość i przygotowałem też hardware do czegoś co będzie siecią pomiędzy modułami ( dwa kable nazwane NET na PCB ).
Nie wiem czy wykorzystam w czołgach ale będę powolutku wprowadzał swój sposób przesyłania danych pomiędzy modułami ... coś jak CAN w samochodach. To pozwoli mi na eksperymenty .

Do zobaczenia, prawdopodobnie, za kilka miesięcy


Załączniki:



Za ten post autor kons otrzymał podziękowanie od Futaba(20 maja 2026, o 11:53)
Ocena:10%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 07:04 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 44

Dołączył(a): 6 sie 2015, o 15:01
Posty: 5252
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 153 razy
Otrzymał podziękowań: 324 razy
Google Chrome 148.0.0. Google Chrome 148.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: M4A3E4, M4A1(76)W, T-34/76, IS-2, Crusader, Stuart, Jagdtiger
:brawo Wygląda profesjonalnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 07:18 
Offline
mł. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 27 lut 2023, o 00:18
Posty: 645
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy
Google Chrome Mobile 148.0.0. Google Chrome Mobile 148.0.0.
Android Android
Screen Resolution: 351 x 779 351 x 779
Model: Skala 1:10
KW-2, VK72.01(k), Pz.Kpfw. VII Löwe, pantera 2
A będzie można podpiąć kontroler silników bezszczotkowych?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 07:33 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 42

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 13:22
Posty: 3591
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Google Chrome 148.0.0. Google Chrome 148.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Ekstra!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 08:22 
Offline
kapral
Avatar użytkownika

Wiek: 48

Dołączył(a): 20 wrz 2024, o 08:00
Posty: 119
Lokalizacja: Morąg
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Firefox 115.0 64 bits Firefox 115.0 64 bits
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: -
denior napisał(a):
A będzie można podpiąć kontroler silników bezszczotkowych?

Oczywiście.

Zrobiłem nawet prototyp swojego kontrolera 3 fazowego, ale przed nim długa droga ...
Program kontrolerów do bezsensorowych silników ( tych najpopularniejszych ) bazuje na pomiarach prądów i napięć na wszystkich trzech fazach silnika ...
Musze metodą prób i błędów / experymentów uczyć się tego zagadnienia. Niemniej jednak, jako ciekawostka, silnikiem mogę kręcić nawet bez pomiarów z prędkością dowolnie wolna, np, jeden obrót na 10 sekund. Ale do oszczędności baterii, nieprzegrzania silnika i wyciagnięcia z niego max siły, potrzebuję dość skomplikowanej metody pomiarów w momentach gdzie dana faza nie jest zasilana ... trudne dla mnie , ale może za rok, za dwa. Zresztą kontrolery są dostępne, a dobry dźwięk reagujący na obciażenie silnika nie ;-p

Kaczor napisał(a):
:brawo Wygląda profesjonalnie.

Pffff ... to jest profesjonalne :pala ... (żartuję)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 11:57 
Offline
st. szeregowy
Avatar użytkownika

Wiek: 52

Dołączył(a): 8 sie 2022, o 10:10
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 18 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy
Google Chrome 148.0.0. Google Chrome 148.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 2560 x 1440 2560 x 1440
Model: T-35/85, FT-17, Sd.kfz 251, Tiger I, ISU-152 i kilka kolejnych w kolejce.
Wygląda świetnie. Kiedy planujesz pierwsze egzemplarze klienckie?
Ja bym odpuścił na razie sterowanie bezszczotki, szkoda czasu. Zawsze można podłączyć dodatkowe regulatory w miejsce serw.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 13:57 
Offline
plutonowy
Avatar użytkownika

Wiek: 24

Dołączył(a): 7 cze 2021, o 23:51
Posty: 244
Lokalizacja: Jaworzno
Podziękował : 53 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Google Chrome 148.0.0. Google Chrome 148.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 3440 x 1440 3440 x 1440
Model: Stug III ausf. G
W budowie:
Sturer Emil
Cromwell
Czołgiem :frank

małe uwagi (w dobrej wierze):
- Polecam schować całkowicie kartę microSD w obrysie PCB - wystająca karta SD to zło (znany problem z Elmoda).
- Sygnał PWM do serw najlepiej jeśli ma 5V (chyba, że uC ma dwa napięcia zasilania to nie ma tematu. Przez kartę SD wnioskuje, że 3.3V na pewno jest)
- Przy serwach dobrze, jeśli widać od góry, gdzie jest sygnał lub GND.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2026, o 15:24 
Offline
kapral
Avatar użytkownika

Wiek: 48

Dołączył(a): 20 wrz 2024, o 08:00
Posty: 119
Lokalizacja: Morąg
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Firefox 115.0 64 bits Firefox 115.0 64 bits
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: -
Futaba napisał(a):
Wygląda świetnie. Kiedy planujesz pierwsze egzemplarze klienckie?

Jestem mistrzem niedotrzymywania terminów ( przez niekończące się nigdy możliwości poprawy ). Moja odpowiedź w postaci terminu nie miałaby żadnej wartości, poza tym mógłbym czuć presję czasu ... a to nie działa dobrze w przypadku mojej osoby ... moje działania paraliżuje myślenie o tym że nie zdążę w terminie


GMateusz napisał(a):
[b]
- Polecam schować całkowicie kartę microSD w obrysie PCB - wystająca karta SD to zło (znany problem z Elmoda).
- Sygnał PWM do serw najlepiej jeśli ma 5V (chyba, że uC ma dwa napięcia zasilania to nie ma tematu. Przez kartę SD wnioskuje, że 3.3V na pewno jest)
- Przy serwach dobrze, jeśli widać od góry, gdzie jest sygnał lub GND.

- kartę następnym razem może się uda schować. I tak przewiduję, że jedyny egzemplarz tej wersji płyty będzie własnością deniora, który bardzo długo czeka na nią. Znając moje podejście do sprawy, nauczę śię czegoś na tej wersji, denior przekaże mi swoje uwagi po jakimś czasie użytkowania, wyciągnę wnioski i zrobię wersje kolejną.
- nie miałem doczynienia z serwem które by miało problem z napięciem 3V3 PWM ... oddalam sprzeciw ;)
- będzie widać w instrukcji, a dodatkowo wystarczy wiedza, że GND jest zawsze przy krawędzi PCB.

denior, do jakiego czołgu potrzebujesz dźwięku ? zastanów się dobrze bo na początek zrobię tylko jeden.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 182 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL