Tutaj nie zadajemy pytań. Do tego celu należy udać się do wątku z dyskusją:viewtopic.php?f=9&t=1098Wykaz potrzebnych materiałów
1-Blacha mosiężna grubość 0,1 mm -0,3 mm
2-folia światłoczuła do PCB (dostępna na allegro wraz z wywoływaczem)
3-Folia bezbarwna do drukarek atramentowych format A4. (na allegro szukać BG-32 PLUS)
4-laminarka do laminowania dokumentów. (najtańsza na allegro, ja swoją kupiłem na bazarze używaną za 10 zł)
5-Kuweta lub lepiej wytrawiarka (można zrobić samemu lub szukać na allegro. To nie jest drogie no chyba że chcemy PRO) Ja swoją zrobiłem sam, z grzałką oraz napowietrzaniem. Nie jest najtańsze rozwiązanie ale za to pozwala bardziej kontrolować proces trawienia.
6-Wytrawiacz do miedzi B327. W każdym sklepie elektronicznym lub allegro.
Część Pierwsza Fototrawienie jest procesem który pozwoli nam na wykonanie bardzo małych i precyzyjnych elementów najczęściej z blachy mosiężnej jak i z nowego srebra (alpaka). Metodą trawienia uzyskujemy elementy które w normalnych warunkach nie będziemy w stanie wykonać. Gotowe elementy możemy
też kupić lub zamówić. Ale najwięcej satysfakcji da nam wykonanie samemu takich elementów. Cały proces składa się z kilku etapów.
Etap Pierwszy - Rysunek
Dobre rozrysowanie projektu to podstawa właściwie wytrawionych elementów. osobiście rysuję wszystko w corelu bo łatwo tam o dokładne rysowanie jak i przeskalowywanie rysunku. Przy rysowaniu musimy uwzględnić fakt że im mniej metalu do trawienia tym na dłużej nam starczy kąpieli trawiącej.
Potrzebujemy rysunek w skali w jakiej ma być wykonany element. Do wytrawiania będziemy potrzebować rysunek i jego lustrzane odbicie.
W naszym przypadku wykonamy osłony do wlotów powietrza do leoparda 2A5.
Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcie naszego kolegi jako przykład.
A tak wygląda już narysowany element w corelu. Tutaj widać gotowe do drukowania na foli przezroczystej. Proszę zwrócić uwagę że rysunek jest wykonany 2 razy z czego jeden jest właściwą stroną a drugi jest lustrzanym odbiciem czyli druga stroną.
A tak wygląda klisza czyli rysunek wydrukowany na folii do drukarek atramentowych przezroczysty. W tym przypadku ustawiłem parametry drukarki: jak najlepsza jakość rysunek czarno biały oraz przy drukowaniu wybrałem ustawienia dla papieru fotograficznego. Jest to ważne gdyż jakość wydruku musimy mieć jak najlepszą, wtedy zaczernienie mamy właściwe oraz kontury idealne. Teraz poczekamy kilka godzin aby nasz rysunek na folii dobrze wyschnął i dopiero będziemy mogli z niego korzystać.
CDN....
Romanov