Jak działa stabilizacja w naszych czołgach? Na to pytanir mozna odpowiedzieć w jednym słowie-jak w gimbalu. A zatem co jest potrzebne do stworzenia układu stabilizacji działa, bądź wieży? Odpowiedni sterownik, oraz trochę twórczości z naszej strony.
W tym poście opiszę stabilizację wieży, wraz z działem, proces konfiguracji, oraz typowe problemy przy wykorzystaniu sterownika StorM 32.
Troch o samym sterowniku
-najlepsze i jedno z tańszych obecnie rozwiązań dostępnych na rynku, pracuje na 32-bitach( AleXMos długo dochodził do tego poziomu... i w sumie raczej nie doszedł w pełni), pracuje w trzech osiach
-projekt otwart, duża baza plików do oprogramowania, rozwiązań, oraz nietypowego zsosowania
- możliwość instalacji zarówno w wieży jak i kadłubie, małe wymiary w szczególności płytek z serii V2.xx
Obecnie używane są wersje v1.1, v1.2, v1.3 i v3.3 (płyty v0.17 / v1.0 i v2.4 są przestarzałe). Wspólnością kart v1.1, v1.2 i v1.3 jest rezystancyjny regulator napięcia i sterowniki silnika TC4452. Płyta v3.3 jest specjalnie zaprojektowana dla NT i T-STorM32 i wyróżnia się cichym regulatorem napięcia przełączania 5 V, EPS8266 i obsługą magistrali CAN. Nie ma na nim sterowników silników. Warto zatem skupić się na wersjach np V1.31, V2.xx.
A zatem czego potrzeba do uruchomienia tego systemu?
Płytka StorM32 wraz z czujnikiem położenia kamery(działa) IMU, kabel USB( najlepiej dobry atestowany!), trzech silników krokowych do gimbala( dwa o małej średnicy do kamer GoPro, jeden duży, do obsługi wieży),kątowniki aluminiowe do stworzenia ramion gimbala( to będzie potrzebne w czasie ustawień i programowania sterownika), mogą być dwa pierścienie ferrerytowe, ściągnięcia oprogramowania konfiguratora, tzw GUI, czasem programator FT232RL Adapter FTD( zauważyłem, że większość płytek StorM32 kupiona w np. abc-rc.pl, ma wgrany już najnowszy soft V0.96, a zatem nie musimy wgrywać już oprogramowania).
A zatem mamy już wszystko, gimbal rozumiem skręcony, sztywny, stoi na stabilnej platformie- oczywiście ustawiony do góry silnikami osi PITCH( to elewacja działa góra-dół), oraz ROLL( to oś przechyleń lewo -prawo, po procesie konfiguracji zostanie wyłączona, ale na czas ustawiania niestety musi być!) na silniku większym od osi YAW( obrót wieży lewo-prawo), siilniki wpięte odpowiednio:
MOTO 0-PITCH(działo góra-dół)
MOTO 1-ROLL( przechylenia lewo-prawo)
MOTO 2- YAW(obrót wieży lewo-prawo)
Silniki wpinamy wtyczkami bez zmiany kolejności przewodów-GUI ustawi automatycznie odpowiednie wartośi faz.
Płytka IMU( takie maleństwo zainstalowana na rameniu osi kamery/działa), które wstępnie MUSI być wyważone mechanicznie!!! Musimy znaleźć punkt równowagi-bez tego nie ma szans na prawidłoą konfigurację i pracę sterownika.
Ramiona poszczegółnych osi powinny mieć swobodę ruchu, mozliwość wykonania pełnego obrotu bez mozliwośći zablokowania, zalecam zamiast działa wykorzystać coś krótszego.
Konfigurator ściągamy z tego linku
http://www.olliw.eu/storm32bgc-wiki/DownloadsJeżeli wiemy jaki mamy wgrany soft-ściągamy odpowiednie oprogramowanie GUI, jeżeli nie wiemy, to nie problem. Po uruchomieniu rozpakowanego konfiguratora i podpięciu poprzez USB StorMa, próbie połączenia( po wyborze odpowiedniego gniazda USB), zostaniemy poinformowani o wersji płytki np V0.76. W ty wypadku ściągamy oprogramowanie GUI do wersji V0.76, rozpakowujem i rozpoczynamy pracę. Konfigurator otwarty, płytka podłączona, wersję softu zgodne, na dole GUI widnieje GET STATUS...DONE! czyli jest OK.
Dokleję tę treść, dla mnie to oczywiste orientacja IMU, ale dla kogoś kto zaczyna przygodę ze StorMem już niekoniecznie.
Orientacja IMU, jago osi. Każdy imU posiada oznakowanie, albo strzałka, albo kropka na scalaku. To pozwala nam określić jego orientacje. Jest to pomocne w ustawieniu ręcznym osi XYZ. Na dole fotografie.
Teraz wykonujemy kalibracje. Gibal ustawiamy tak, jakby lufa miała być na wprost czołgu, w położeniu poziomym. W konfiguratorze klikamy na górze po prawej ikonę CALIBRATE ACC. Wybieramy w nowo otwartym oknie RUN 1-POINT CALIBRATION,czekamy chwilkę aż wyskoczą wartości w wolnym oknie i klikamy OK. Aby nie stracić danych kalibracji w GUI klikamy SETTING, a nastepnie STORe TO EEPROM. Teraz wszystko jest już na płytce StorMa. To powinnismy robić po każdym ustawieniu parametrów-nie zostaną zapisane po prostu na płytkę sterownika, czyli nasza praca na marne.
Jest tez kalibracja 6-punktowa, ale dla nas wystrczająca jest opisana powyżej. W końcu to nie dron!
Następnie przechodzimy do ikony SETUp, tam w okienku IMU CONFIGURATION wybieramy FULL.
Otwieramy zakładkę GIMBAL CONFIGURATION, po czym wybieramy CONFIGURE GIMBAL TOOL.
Teraz przechodzimy kolejno punkty WIZARDA, ustawiamy gimbala na wprost, zatwierdzamy, pochylamy całość o te 45 stopni do przodu(kamera/działo również, uważamy aby oś ROLL nie zmieniła położenia)po ukazaniu się współrzędnych zatwierdzamy. Musimy znać dokładną ilość pół w naszym silnikut na danej osi. Jeżeli mamy silniko oznaczeniu 12N14P, to mamy 14 pól, jeżeli 24N22P-to 22. Teraz GUI poprosi nas o podpięcie zasilania. Po podpieciu przejdzie restart, szereg ruchów, właściwe ustawienie działa, kierunek obrotów silników. Jeżeli wszystko przejdzie pomyślnie dane zostaną zapisane na płycie Storm. Gimbal już prawie gotowy do pracy.
Możemy teraz ustawić ręcznie wyłaczenie osi ROLL-a zatem zakładka SETAP- ROLL MOTOR USAGE-DISABLED.
Teraz mamy dwie osie.
Wybieramy gniazdo podpięcia przewodów z odbiornika, podpinamy je w jednej kostce GND(masa) sygnałowy od obrotu wiezy, sygnałowy od położenia działa, patrząc na fotkę z wejściami, NIE WPINAMY CZERWONEGO ZASILAJĄCEGO! Jeżeli to zrobimy uwolnimy magiczny dymek z płytki, który jest podstawą jej działania!!!
Zakładka RC INPUTS odpowiada za wybór kanału wpięcia. Po jej otwarciu widzimy osie PITCH, oraz YAW. Te nas interesuja. Wybieramy odpowiednie pole, zapisujemy na płytke. Już możemy kręcić wieżą. Aby wykonać pełny obrót wybieramy w RC YAW MODE-RELATIVE TURN AROUND.
PIDowanie-ustawienia indywidualnie preferencji silników. Tutaj jest jedna reguła. Jeżeli silnik grzeje się, to znak,że V MAX jest zbyt wysoki. Ikona na dole. Zmnejszamy wartość. Jeżeli drżą ma za wysokie DAMPING, za niskie STABILITY-albo odwrotnie. dlatego tutaj wazne, aby każdy sam ustalił te wartości. Pamiętajcie o zapisaniu-STOR TO EEPROM!
Funkcja trzymania celu. Odpowiada za to zakładka PAN. Poprzez zmianę z PAN na HOLD uzyskujemy tzw trzymanie celu. Możemy wybrać HOLDPANHOLD, lub HOLDHOLDHOLD. Jeżeli ktoś ma wolny kanał w nadajniku może wykorzystać do ustwienia położeń przełączalnych HOLD-PAN.
HOLD-trzymanie celu kamery, nawet po obrocie kadłuba
PAN-to tylko stabilizacja kamery na gimbalu, coś jak suport do kamery.
Każdy kto to przejdzie zauważy, że praca w konfiguratorze jest intuicyjna, i szybko mozna ją sobie przyswoić.
Wklejam kilka zdjęć. To podpowiedzi do Storma. Całość jest również fajnie opisana przez twórcę OLLI.
Z doświadczeni mojego.
czasem wyrzuca błąd IMU-czujnik położenia działa, mała płytka-pomoże założenie ferytu-tak 4-5 zwoi przy wtyczkach. Warto go zabezpieczyć aby nie dotknął pół lub pinów i nie zrobił zwarcia.
Kosteczkę IMU wpinamy po tronie gniazda USB. Po drugiej stronie nie będzie działać.
W kolejnym poście opiszę już zasady ustawienia katów, oraz trymowania z poziomu GUI. No i przechodzę do CC3D. Później puszczę schemat, sposób podłączenia dwóch układów, z wykorzystaniem blokady wieży do jazdy marszowej sposobem mechanicznym.