Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia
Wszystkiego najlepszego
Kobi
dzokr






Teraz jest 28 mar 2024, o 13:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 578 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 31 lip 2014, o 22:26 
Offline
st. chorąży sztabowy
Avatar użytkownika

Wiek: 45

Dołączył(a): 28 lip 2014, o 22:41
Posty: 1156
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Panzer IV H, Stug III B, Kubuś, Marder III, Jagdpanther
Przywitanie było, model ma już prawie miesiąc i pierwsze zmiany w nim poczyniłem, czas więc założyć nowy wątek.

Słowem wstępu.
Jak pisałem w przywitaniu w tematyce RC stawiam pierwsze kroki i od czasu zakupu modelu więcej szukam i czytam niż przy nim robię. Odświeżam też sobie temat modelarstwa bo już blisko 10 lat minęło od wykonania ostatniego i zadziwia mnie jak to wszystko poszło do przodu :).

Co chcę osiągnąć - pewnie jak najwięcej. Nie mam pośpiechu, ze względów finansowo/czasowych od razu założyłem, że prace przy modelu potrwają długo. Początkowo chciałem wybrać Tygrysa lub Pantere ale jakoś jego popularność mnie zniechęciła. Czwórkę zawsze lubiłem szczególnie w wersji z schurzen'ami i z nimi chcę model skończyć. Co się da powymieniam na metal. Na końcu najprzyjemniejsze - malowanie i wykończenie. W wątku tym postaram się dzielić z Wami moimi doświadczeniami jako nowicjusza, czerpać z Waszych na pewno cennych rad i jak będzie czym udzielać własnych ;)

O moim (wrednym) modelu słów kilka.
Kupiłem wersję Pro z działkiem asg, dymem i dźwiękiem i aparaturą "proporcjonalną". Nie chciałem wydawać na metalowy, bo wolę te elementy bardziej szczegółowe powstawiać i taniej zamienić z plastikowych. Wolałem wersję z oporopowrotnikiem, ale nie znalazłem jakoś w tym momencie. System IR na razie mi nie potrzebny bo i tak nie mam do czego innego strzelać.
Po pierwszych próbach w domu byłem zadowolony, choć czołg było ciężko opanować. W przód/tył jeszcze jakoś "proporcjonalnie" szło, obrót nie do opanowania, wyrywał na max obrotach. Następnie przyszła kolej na testy w terenie. Po kilku metrach na trawie odpadła plomba gwarancyjna :). Pod nią dziwne bo była druga, strasznie poryzana śrubokrętem. No trudno, pogodziłem się z utrata gwarancji, ale przynajmniej mój dylemat czy już rozkręcać czy dopiero jak nazbieram części natura rozwiązała za mnie. Kilka chwil potem gdy strzelaliśmy sobie z synem z działka zauważyłem, że wyleciały dwie kulki na raz. Kolejny strzał - tyrkotanie zębatek znane mi z tanich replik asg z młodości - to po działku asg. Trudno, działko i tak było do zastąpienia oporopowrotnikiem. Kilka dni później jeździłem sobie po domu, nagle czołg się zatrzymał. Wszystko działało ale nie reagował na nic. Po wyłączeniu już tylko oczami mrugał. Na forum poczytałem, że pali się w kontrolerach elektronika więc wydedukowałem sobie, że skoro czołg chodził to pewnie to. Szybkie zamówienie nadajnika i (na wszelki) odbiornika. Paczka przyszła, szybka podmianka, i ... i nic, mruga. Żadne kombinacje nie przyniosły skutku. Nie wiem, może płyta, może kwarce, a może spaliłem kolejny nadajnik bo dopiero później przeczytałem, że palą się gdy się je włącza bez anteny lub nie jest wyciągnięta co najmniej do połowy a takie sytuacje u mnie miejsce miały podczas wymiany. No nic jeszcze się nie załamałem i tak planowałem docelowo przenieść się na lepszy sprzęt. Na chwilę obecną na coś dobrego mnie nie stać, powziąłem więc decyzję że zamówię tymczasowo płytę 2.4GHz Hang Long i będę miał nadzieję że pożyje wystarczająco długo. Kolejne szybkie zamówienie i sprzęt znajduje się już w modelu. Dobrze było usłyszeć znów jego (mizerny ale lepszy niż cisza) dźwięk. Na tym sprzęcie jeździ się o wiele lepiej. Tu można ruszyć, obrócić naprawdę wolno. Znikło piszczenie silniczków przy wolnych obrotach. Dźwięk wydaje mi się lepszy bo np. słychać dźwięk obracania się wieży. Wstawię teraz bezpiecznik 10A na wszelki wypadek.
W tak zwanym międzyczasie poszedł w ruch papier ścierny i usuwanie pozostałości po odlewie.
Przyszły części metalowe na wieżę. Wykonanie może być, ale nie wiem czemu też mi pachnie tandetą. Może spodziewałem się czegoś lepszego, bo sporo to kosztuje a widać nie dociągnięcia. Mocowanie klapki sygnalizacyjnej (ładowanie asg) ma takie dwa bolce na które miały być nakręcone nakrętki. Fajnie tylko nie było na nich gwintu, a jak próbowałem jakoś mocniej je docisnąć to mocowanie się rozpadło. Została więc tylko klapka przytrzymywana plastykowym mocowaniem.
Kopuła wykonana fajnie, ale tu też - włazy są przykręcone w złych miejscach i po przekręceniu we właściwą pozycję nie są na osi symetrii czołgu. Musiałem kopułę przykleić w odpowiednie pozycji, ale wtedy z kolei szczeliny obserwacyjne są w złych miejscach. Przypatrzyłem się innym zdjęciom, bo myślałem że może źle mój skręcili, ale jest tak na każdym zdjęciu więc to wina ogólnie tego odlewu.
Do góry otworu wentylacyjnego musiałem dorobić mocowania bo ich nie ma.
Sam model też ma sporo błędów i trochę zajmie ich poprawienie, ale o to w tym chodzi.

Obrazek
standard
Obrazek
detale wieży i przerażające otwory do zapełnienia :)
Obrazek
Na tym zdjęciu widać że płyta czołowa jest trochę za bardzo cofnięta do tyłu. Powinna się kończyć na styku już z płytą czołową. Na chwilę obecną jest to najbardziej przerażająca mnie rzecz do poprawy, bo trzeba ją przesunąć do przodu i uzupełnić lukę :)

_________________
Profil G+ https://plus.google.com/u/0/101254460641392853830


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2014, o 23:10 
Offline
pułkownik

Wiek: 45

Dołączył(a): 23 paź 2013, o 08:41
Posty: 4882
Lokalizacja: u nas na BYTKOWIE! :D
Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Google Chrome 36.0.198 Google Chrome 36.0.198
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1600 x 900 1600 x 900
Model: VI B Königstiger
VI A Tiger-w warsztacie naprawczym
Stug III-w budowie
Opel Blitz-wóz zaopatrzenia
Opel Blitz-wóz techniczny
Sd.Kfz. 3a-wóz warsztat naprawczy
Sd.Kfz. 9 FAMO w budowie
Yoga-pies :)
:)
Czwórka, super sprawa!
Przeczytałem całość z wypiekami :)
Jednio pytanie, czy ta płyta czołowa i druga płyta czołowa, które mają się bliżej spotkać to są...? Chodzi Ci o błędy w skali, czy te rowki między plastikiem?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sie 2014, o 06:24 
Offline
generał brygady
Avatar użytkownika

Wiek: 46

Dołączył(a): 18 maja 2013, o 14:25
Posty: 6523
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 268 razy
Otrzymał podziękowań: 278 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Szpetman "Żądło"
Utopia "PL-01"
No właśnie o co chodzi, dobrze Kev pyta :scratch

A po za tym jeszcze raz gratuluje zakupu oraz zapału do tego aby z zabawki zrobić model :ok

Masz już wybrany jakiś konkretny egzemplarz wozu który chcesz odwzorować?

_________________
Per aspera ad astra !


http://www.ipmspolska.org.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sie 2014, o 06:45 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 40

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 12:22
Posty: 3340
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 83 razy
Otrzymał podziękowań: 148 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Jak napisał Kevin -"czwórka", fajna rzecz. :) Napisałeś, że chciałbyś zrobić przy niej jak najwięcej, więc nie będę Cię oszczędzał. :D
Schurzeny montowano od wersji H (twoja to podobnoF2). No może jakieś G w toku poligonowych modernizacji dostała ekrany.
Popatrz na to zdjęcie:

Obrazek

To jest model w skali 1:35 wersji H. Daje zdjęcie modelu, bo tak na szybko nie udało mi się znaleźć dobrego zdjęcia oryginału.

Po pierwsze -właz. Ausf. H miały klapę włazu jednoczęściową, nie tak jak u Ciebie dwuczęściową. Takie rozwiązanie owszem było montowane w Pz.IV, ale w starszych wersjach.

Po drugie -jarzmo armaty. Heng Long dał jakieś dziwne zgrubienie. W rzeczywistości go nie było.

Po trzecie -tylny zasobnik wieżowy. Dali starszą nadbudowaną wersję. Ausf H miały nowszy, bardziej płaski typ zasobnika.

Po czwarte -hamulec wylotowy armaty. Twój model ma stary jednokomorowy. Ausf H miały dwukomorowy:

Obrazek

Po piąte -koła napędowe. Też są starszego typu, a wersja H śmigała na nowszych, takich jak na zdjęciu powyżej.

Po szóste -te śruby na dachu wieży -nie było czegoś takiego w Ausf. H. Tej klapki też..

Także tego.. :D

To są babole, które tak na szybko wyłapałem. Pewnie jest tego więcej.
Musisz więc zdecydować czy zostawiasz to, co jest, czy chcesz robić merytorycznie poprawną wersję H z schurzenami. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sie 2014, o 09:07 
Offline
st. chorąży sztabowy
Avatar użytkownika

Wiek: 45

Dołączył(a): 28 lip 2014, o 22:41
Posty: 1156
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Panzer IV H, Stug III B, Kubuś, Marder III, Jagdpanther
Dokładnie chodzi mi o brak styku między płytą pionową gdzie jest MG i wizjer kierowcy, a płyta na której leży ta zapasowa gąsienica. Nie powinno jej być, więc trzeba przesunąć płytę z mg do przodu i lekko ściąć no i uzupełnić powstałą szczelinę.

Obrazek


Madeira dzięki za cenne uwagi, nie musisz mnie oszczędzać :).
Mam u siebie model w skali 1:35 właśnie wersji H i porównywałem oba modele. Jest jeszcze kilka innych różnic mniej lub bardziej do naprawy, np. wizjery na wieży, których w wersjach z schurzen nie ma. Długo myślałem o tym. Jeszcze przed zakupem męczyło mnie to czy będę w stanie pogodzić się z mankamentami, bo jestem dość precyzyjny. Postanowiłem kierować się założeniem że jeśli coś jest do zrobienia/wymiany to nie odpuszczam, jeśli się nie da to trudno będę musiał się pogodzić, to hanglong nie tamiya. Nie będę w stanie zrobić na przykład kół lub jarzma bo jest tam mechanizm trzymania lufy, choć sama już lufa idzie do kosza bo jest przeskalowana dla asg i wygląda tragicznie. Nie oszukujmy się ale HangLong można upodobnić do modelu, ale modelu z nich się zrobić nie da :)

Dodatkowo pytanie z ciekawości. W moim modelu jest taki dziwny objaw, że jak strzelam z działa asg to dźwięk robi się ledwo słyszalny. Muszę wtedy potencjometrem poruszać kilka razy by wróciła normalna głośność. Asg i tak idzie do piachu, ale ciekawi mnie czy to przypadkiem nie uszkodziło mi poprzedniej płyty.

_________________
Profil G+ https://plus.google.com/u/0/101254460641392853830


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sie 2014, o 11:48 
Offline
generał brygady
Avatar użytkownika

Wiek: 46

Dołączył(a): 18 maja 2013, o 14:25
Posty: 6523
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 268 razy
Otrzymał podziękowań: 278 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Szpetman "Żądło"
Utopia "PL-01"
Zanim zaczniesz ingerować w konstrukcję przodu kadłuba to wydrukuj sobie plany modelu w 1/16 i wtedy sprawdź co trzeba poprawić. Może wcale nie trzeba przesuwać przedniej płyty może problem leży gdzieś indziej :scratch
Cytuj:
Nie oszukujmy się ale HangLong można upodobnić do modelu, ale modelu z nich się zrobić nie da :)

Da się, da :ok kwestia chęci :)

Tak naprawę nawet najlepszy mistrz nie zrobi modelu w 100% zgodnego z oryginałem, zawsze będą drobne odstępstwa i uproszczenia. Im sprawniejszy technicznie modelarz, o większym doświadczeniu i odpowiednim zaangażowaniu tym rezultat prac jest lepszy, to oczywiste. Jednak efekt jego pracy nigdy nie będzie idealny. Jednak modelarz ten będzie zawsze się starć osiągnąć jak najlepszy rezultat pracy, aby efekt go satysfakcjonował. I każdy z nas tutaj mniej więcej dąży właśnie do tego aby w jego oczach efekt włożonej pracy był satysfakcjonujący, nawet jeśli jest nie doskonały.
;)

_________________
Per aspera ad astra !


http://www.ipmspolska.org.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sie 2014, o 19:08 
Offline
st. chorąży sztabowy
Avatar użytkownika

Wiek: 45

Dołączył(a): 28 lip 2014, o 22:41
Posty: 1156
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Panzer IV H, Stug III B, Kubuś, Marder III, Jagdpanther
O świetnie to ująłeś. Dokładnie tak samo to widzę :)

Dwa linki jak to mniej więcej ma według mnie wyglądać:
https://www.youtube.com/watch?v=Uc5O0cENs2s
https://www.youtube.com/watch?v=kxwtDV2qA84

_________________
Profil G+ https://plus.google.com/u/0/101254460641392853830


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:01 
Offline
st. chorąży sztabowy
Avatar użytkownika

Wiek: 45

Dołączył(a): 28 lip 2014, o 22:41
Posty: 1156
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Panzer IV H, Stug III B, Kubuś, Marder III, Jagdpanther
Decyzja zapadła. Będzie Panzer IV ausf. H

Tydzień minął na przemierzaniu internetu w poszukiwaniu materiałów i wszystkiego co przydatne :)
Przy modelu zaś na Dremelku (jak ja uwielbiam to urządzenie ;) i papierze ściernym.

Wieża:
Obrazek
-usunięte bebechy, boczne szczeliny obserwacyjne, tylne szczeliny strzelnicze
-zaspawany otwór po ładowaniu kulek
-zalałem te otwory ze śrubami, ale potem znalazłem w materiałach źródłowych, że faktycznie takie tam były, tyle że wyglądały zupełnie inaczej, zamierzam więc nad tym popracować.

Cały czas myślę co zrobić z tą skrzynią, drzwiami (bo mi coś tu nie pasuje, chyba są pod złym kątem) i jarzmem. W drodze są nowe elementy i jak dojdą to przemyślę co dalej.

Górny pancerz
Obrazek
Obrazek
-usunięty prawy reflektor
-usunięty montaż na antenę z tyłu
-usunięte wszystkie odlewy narzędzi, wyszlifowane całe błotniki, zaszpachlowane wszystkie otwory. Najgorzej było z tymi płytami przy silniku. Ciężko tam szlifować.
-leciutko zaokrąglone przednie błotniki

Zastanawiam się jeszcze co z lewym reflektorem bo jest w złym miejscu i badziewne mocowanie ma. Na razie zostawiłem, ale chyba się pozbędę.

W tygodniu dojdzie kilka rzeczy zrobię wiec może mini recenzje. Co Wy na to?

_________________
Profil G+ https://plus.google.com/u/0/101254460641392853830


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2014, o 07:27 
Offline
pułkownik

Wiek: 45

Dołączył(a): 23 paź 2013, o 08:41
Posty: 4882
Lokalizacja: u nas na BYTKOWIE! :D
Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Safari Mobile 5.1 Safari Mobile 5.1
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Model: VI B Königstiger
VI A Tiger-w warsztacie naprawczym
Stug III-w budowie
Opel Blitz-wóz zaopatrzenia
Opel Blitz-wóz techniczny
Sd.Kfz. 3a-wóz warsztat naprawczy
Sd.Kfz. 9 FAMO w budowie
Yoga-pies :)
Elegancja Francja ;)
W poszukiwaniu prawdy historycznej polecam autorstwa Janusza Ledwocha odcinek 147 czasopisma Militaria z 2001 roku.
Ten zeszyt zawiera plany, opisy, dziesiątki zdjęć. Moim zdaniem tam znajdziesz odpowiedzi na większość zagadek. Google tego nie umie :D
W necie sa dostępne wersje pdf ;)

Trzymam kciuki za następne prace!
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2014, o 06:27 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 40

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 12:22
Posty: 3340
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 83 razy
Otrzymał podziękowań: 148 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
No fajnie. :)
Jeszcze tylko ten "bagażnik" na wieży jest do poprawy. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 578 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 58  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL