Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia





Teraz jest 27 kwi 2024, o 22:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 sie 2022, o 18:28 
Offline
kapitan
Avatar użytkownika

Wiek: 64

Dołączył(a): 14 sie 2015, o 17:02
Posty: 2422
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy
Firefox 103.0 64 bits Firefox 103.0 64 bits
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Abramsky, z tym "nominalnym" napięciem rozładowanego ogniwa 1,2V to ja mogę powiedzieć że to kompletna bzdura, bo enelopy rozładowują się bezpiecznie do 0,7 V, więc 0,7x6 to 5,2, a nie nominalnie 7,2. Wystarczy że akumulatory poleży kilka dni o po wysokim napięciu po ładowaniu nie ma śladu. Świeże baterie też mają trochę wyższe napięcie niż 1,5 wolta więc w sumie cały pakiet ma ponad 9V. Ale po co bić pianę, ja mam 8,4V i działa, ty masz 7,2V i działa i bardzo dobrze. Najlepszy komentarz do sprawy dał Igi. Przepraszam za błąd przy pisaniu oczywiście 4,2V

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof Kaczorowski


Ostatnio edytowano 21 sie 2022, o 20:36 przez PrezesCKM, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2022, o 19:07 
Offline
st. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 33

Dołączył(a): 26 sty 2019, o 17:32
Posty: 1079
Lokalizacja: Tuchów
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Google Chrome Mobile 104.0.0. Google Chrome Mobile 104.0.0.
Android Android
Screen Resolution: 393 x 873 393 x 873
Model: 105mm King Tiger 1946 Tamiya
Centurion AVRE "Easy Posse" Tamiya
Abrams Tamiya
ABRAMSKY napisał(a):
.....
.....no właśnie. Mimo to proponuje Pan innym rozwiązanie z 7 akumulatorami AA dającymi w sumie 10,15V po pełnym naładowaniu, mając świadomość że mogą to czytać młodzi niedoświadczeni użytkownicy aparatury HL ( sądzę że jest wielu biernych czytelników na tym forum ) często mających braki wiedzy nawet z podstaw elektryki ( nie mówiąc o elektronice ) i poszukujących rady u bardziej doświadczonych forumowiczów.....


Prezesie..
Ja jestem właśnie takim niedoświadczonym biernym czytelnikiem z brakiem wiedzy. Stąd czytam ten temat.
Druga sprawa że lubię czytać tematy w których się wypowiadasz i jak to Prezes masz rację.


Ps. Sam mam u siebie te LADDA 2450 z polecenia Adixa od chyba dwóch lat i używam ich tak w aparaturze jak i w padzie do Xboxa kończąc na młynki do soli i pieprzu i jestem mega zadowolony.

_________________
Tough kitty, cold kitty, big machine of doom. Deadly kitty, panzer kitty, Boom, boom boom...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2022, o 19:48 
Offline
szeregowy
Avatar użytkownika

Wiek: 50

Dołączył(a): 8 sie 2022, o 09:10
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Google Chrome 104.0.0. Google Chrome 104.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 2560 x 1440 2560 x 1440
Model: Panzerkampfwagen V Panther
To może ja też coś dodam od siebie, bo widzę, że jest sporo nieścisłości w tym co tu przeczytałem.
Zaczynając od pierwszego postu - bardzo fajne wykresy, ale niestety trochę nie miarodajne w temacie zasilania nadajników. Wykres te powstały przy prądzie 100 mA, a jak wiadomo z prawa Ohma, gdzie jest prąd jest i rezystancja, więc część "pary" z akumulatorów/baterii idzie w gwizdek, czyli jest tracona w postaci ciepła. Nadajnik od HL, który ja posiadam (wersja od Tygrysa, 2.4 GHz z płytą 5.1) pobiera maksymalnie 21,5 mA, a to już spora różnica i zarówno akumulator jak i bateria rozładowywały by się trochę inaczej, czytaj oddały by więcej energii. Współczesna dobrej klasy bateria alkaliczna AA potrafi oddać nawet 4000 mAh do kompletnego wyładowania.
Druga sprawa to napięcia akumulatorków NiMH - tu też jest podane bardzo dużo nieprawidłowości. Takie akumulatory ładuje się metodą detekcji delta-peak (krótko, bez wnikania w szczegóły, to puki napięcie na akumulatorze ładowanym rośnie, akumulator jest ładowany, gdy napięcie przestaje rosnąć ładowarka kończy ładowanie), więc w samym procesie ładowania, gdy akumulator jest podłączony do ładowarki może być na nim napięcie nawet ponad 1.45V na ogniwo, wszystko zależy od prądu ładowania - im wyższy prąd, tym napięcie końcowe ładowania może być wyższe. Ale gdy tylko odłączymy taki naładowany paluszkowy akumulator NiMH lub NiCD od ładowania, już po kilku sekundach napięcie ustabilizuje się na poziomie 1.30 do 1.35V, a jak podłączymy jakiekolwiek, nawet minimalne obciążenie, to jego napięcie natychmiast spada poniżej 1.3V. Z drugiej strony, napięcie akumulatora NiMH rozładowanego może osiągnąć wartość poniżej 1V i to jest normalne dla tych akumulatorów, a napięcie 1.2V to jest tylko napięcie nominalne akumulatorów NiMH oraz NiCD, nic więcej.
Ja osobiście odchodzę od "paluszków" gdzie tylko mogę, na rzecz akumulatorów LiPO i LiON. Oczywiście wymaga to trochę modyfikacji elektryki, ale w ostatecznym rozrachunku się opłaca. Najważniejsza rzecz, która mnie przekonuje to łatwość pomiaru pozostałej w akumulatorze energii - szybki pomiar napięcia i wiem ile "prądu" jest jeszcze w akumulatorze, a jak jest jej za mało to bardzo szybko mogę je naładować - puste w czasie poniżej godziny. Przy akumulatorach NiMH, NiCD oraz bateriach nie da się tego sprawdzać, zawsze trzeba mieć na wszelki wypadek drugi komplet. Drugie to bardzo łatwo jest kontrolować kondycję tych akumulator, wystarczy co jakoś czas zmierzyć im rezystancję wewnętrzną i porównać z tym co było za nowości. Odpowiednio użytkowane lipole mają trwałość liczoną w latach. Wiem to z doświadczenia, bo używam lipoli od ponad 15 lat, a ogólnie akumulatorami bawię się na poziomie zawodniczym od ponad 30 lat.
A co do ekologii, to zdecydowanie przejście na akumulatory jest bardziej ekologiczne od używania baterii jednorazowych, niestety liczy się to z jednorazowym wydatkiem, ale nie oszukujmy się, to nadal są grosze w porównaniu z tym ile wydajemy na nasze hobby i życie codzienne.



Za ten post autor Futaba otrzymał podziękowania - 2 ABRAMSKY(22 sie 2022, o 15:38), PrezesCKM(21 sie 2022, o 20:40)
Ocena:20%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sie 2022, o 21:39 
Offline
st. kapral
Avatar użytkownika

Wiek: 21

Dołączył(a): 7 cze 2021, o 22:51
Posty: 195
Lokalizacja: Jaworzno
Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy
Google Chrome 104.0.0. Google Chrome 104.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 2560 x 1080 2560 x 1080
Model: Stug III ausf. G
W budowie:
Sturer Emil
Cromwell
Tak jak najbardziej zgadzam się z kolegą Futaba, ale kwestia rezystancji wewnętrznej ogniw najlepiej zaprezentuje taki skrajny wykres
Załącznik:


uprzedzając pytania - dla większości baterii alkalicznych ten wykres jest podobny.

Prąd rozładowania rzędu 0.1A jest tyle małym prądem, że spadek napięcia na rezystancji wewnętrznej źródła zasilania można pominąć.
Przy okazji wykres ciekawie pokazuje ogromną różnicę w rezystancji wewnętrznej.
A teraz teoretycznie przenosząc to na nasz prąd rzędu ledwo 30mA - to mimo wszystko bateria alkaiczna wytraciła by proporcjonalnie do pojemności więcej energii niż akumulator NiMH - [czytaj nagrzeje się bardziej (chociaż to będą pewnie dziesiąte części stopnia Celsjusza)].



Za ten post autor GMateusz otrzymał podziękowanie od ABRAMSKY(22 sie 2022, o 15:38)
Ocena:10%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2022, o 05:24 
Offline
podpułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 36

Dołączył(a): 7 sty 2014, o 18:21
Posty: 4113
Lokalizacja: Piotrowice koło Zatora ;)
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 305 razy
Google Chrome Mobile 104.0.0. Google Chrome Mobile 104.0.0.
Android Android
Screen Resolution: 360 x 800 360 x 800
Model: ze mnie :P
4000mAh w baterii AA??? :hehe
Ogniwa Liion 18650 (niskoprądowe) mają do 3800mAh, natomiast nawet nie wszystkie 21700 mają te 4000mAh, a tu "zwykła bateria alkaliczna" miałby tyle mieć? :hehe
Polecam przeglądnąć ten kanał i obejrzeć kilka filmików na temat testu baterii dostępnych ba rynku https://m.youtube.com/c/TestHubPL

Prezesie, te eneloopy/ladda to inna technologia, którą zapewne Prezes używał X lat temu u siebie. Tu współczynnik samorozładowywania jest bardzo niski, więc napięcie jest wysoko utrzymywane przez bardzo długo.

Futaba ma sporo racji, ale należy również pamiętać, że istnieje jeszcze kwestia wydajności prądowej, gdzie akumulatory biją na głowę baterie i to każdą.
Druga sprawa to opisany brak możliwości sprawdzenia pozostałej energii - nawet są dedykowane urządzenia do sprawdzania tego parametru, z oddzielną skalą dla baterii i akumulatorów (dlatego, że baterie mają ciut wyższe napięcie).

Abramsky bardzo dobrze, że zwrócił Prezesowi uwagę, bo to nie natężenie zabija elektronikę (nie piszę o zwarciowym czy prądzie zwrotnym, choć ten drugi tu nie występuje) , a napięcie - tu nie wiemy jakie jest maksymalne dopuszczalne w nadajniku HL...



Za ten post autor adikx5 otrzymał podziękowanie od ABRAMSKY(22 sie 2022, o 15:38)
Ocena:10%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2022, o 08:18 
Offline
kapitan
Avatar użytkownika

Wiek: 64

Dołączył(a): 14 sie 2015, o 17:02
Posty: 2422
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy
Firefox 103.0 64 bits Firefox 103.0 64 bits
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
W porządku, ja już swoje napisałem, to po co się bawić w ENELOPY, jak nadajnik działa na 7,2V to jeszcze lepiej będzie działał na Li-ion 2S i po krzyku, łatwiej kontrolować rozładowanie, i są bardzo tanie.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof Kaczorowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2022, o 09:00 
Offline
podpułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 36

Dołączył(a): 7 sty 2014, o 18:21
Posty: 4113
Lokalizacja: Piotrowice koło Zatora ;)
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 305 razy
Google Chrome Mobile 104.0.0. Google Chrome Mobile 104.0.0.
Android Android
Screen Resolution: 360 x 760 360 x 760
Model: ze mnie :P
Po pierwsze to liion potrzebuje jakiegoś zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem.
Po drugie "primo" kieszeń na zasilanie wymaga przerobienia - nie wiem jak z miejscem w nadajniku HL. Plus dodatkowa praca Witka... Co w przypadku jak nadajnik będzie trzeba wymienić - znów przerabiać?
Po trzecie "primo" - akumulatory NiMH są mniej kłopotliwe w obsłudze i również nie są drogie, a w razie czego to przełożenie ich do drugiego radia to nie problem. Co innego jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś będzie potrzebował zasilania w nadajniku HL, który jeszcze nie jest przystosowany do Liion
Po czwarte "primo ultimo" - po co wyważać otwarte drzwi? Akumulatory rozmiaru R06 są Plug & Play, a zastanawie w wypadku nadajnika HL zasilania LiXX to wg mnie przerost formy nad treścią :nea



Za ten post autor adikx5 otrzymał podziękowania - 2 ABRAMSKY(22 sie 2022, o 15:38), wito06(29 sie 2022, o 20:12)
Ocena:20%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2022, o 14:06 
Offline
kapitan
Avatar użytkownika

Wiek: 64

Dołączył(a): 14 sie 2015, o 17:02
Posty: 2422
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 182 razy
Otrzymał podziękowań: 88 razy
Google Chrome 104.0.0. Google Chrome 104.0.0.
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Zgadzam się z tobą, ale jakieś ale musi byś, akumulator z odzysku Li-ion 2500mAh to 5 zł za sztukę, BMS 2A to 3-5 zł, więc zabezpieczony pakiet to 15 zł, a ENELOPY 6 szt to jakieś 80 zł, razy kilka nadajników i mamy już trochę kasy, oczywiście ładowarki do ENELOPÓW, można też wyprowadzić złącze do balansera i założyć w aparaturze tani buzer, co do przeróbki pojemnika na baterie to pełna zgoda, jak decydujemy się na Li-iony to niestety trzeba podłubać :)

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof Kaczorowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2022, o 16:52 
Offline
sierżant
Avatar użytkownika

Wiek: 49

Dołączył(a): 7 lip 2018, o 22:24
Posty: 395
Lokalizacja: Leszno / Lissa
Podziękował : 44 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy
Google Chrome 104.0.51 Google Chrome 104.0.51
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1280 x 800 1280 x 800
Model: Hobby Engine M1a1/2 1:16, HL TK 6.1
Heng Long Leopard 2a6 1:16, TK 6.0
Futaba ma dużo racji w swoim wykładzie. Ja nie miałem tyle czasu na rozpisywanie się i skupiłem się na kluczowych kwestiach pomijając wiele detali.
Wszystko się zgadza:
- Delta Peak - podczas ładowania NiMh
- Spadek napięcia po naładowaniu
- nominalne napięcie ogniwa 1,2V
- spadek napięcia pod obciążeniem
itd/itp
Futaba napisał(a):
Takie akumulatory ładuje się metodą detekcji delta-peak (krótko, bez wnikania w szczegóły, to puki napięcie na akumulatorze ładowanym rośnie, akumulator jest ładowany, gdy napięcie przestaje rosnąć ładowarka kończy ładowanie), więc w samym procesie ładowania, gdy akumulator jest podłączony do ładowarki może być na nim napięcie nawet ponad 1.45V na ogniwo, wszystko zależy od prądu ładowania - im wyższy prąd, tym napięcie końcowe ładowania może być wyższe. Ale gdy tylko odłączymy taki naładowany paluszkowy akumulator NiMH lub NiCD od ładowania, już po kilku sekundach napięcie ustabilizuje się na poziomie 1.30 do 1.35V, a jak podłączymy jakiekolwiek, nawet minimalne obciążenie, to jego napięcie natychmiast spada poniżej 1.3V.

U mnie po pełnym naładowaniu napięcie stabilizuje się na poziomie 1,38V a po wielu miesiącach od naładowania ( i używania wielokrotnie ) napięcie wskazuje około 1,31V na celę. To prawda - 1,45-1,48v na celę mam zaraz po naładowaniu - ale na tyle długo że zaraz po włożeniu ich do pilota - napięcie nadal oscyluje w okolicach 1,4V DC/celę...

Zwracam jednak uwagę na jedną kwestię. To jest nadal tylko zabawkowy nadajnik RC ( ok zaawansowany - ale nadal zabawka ). Pobór prądu jest tutaj tak znikomy - że Eneloopy syna po naładowaniu miesiące temu nadal wskazują 1,3V ( pilot był używany kilka razy intensywnie w tym okresie ).

PrezesCKM napisał(a):
...Wystarczy że akumulatory poleży kilka dni o po wysokim napięciu po ładowaniu nie ma śladu...

Hmmm. Widzę że bez zdjęć się jednak nie obędzie.
Pakiety naładowane kilka miesięcy temu. Tak dawno że już nie pamiętam ( na pewno nie w 2022r...):
1. Pilot wyłączony - napięcie 7,79V DC ( co daje około 1,31V DC na ogniwo )
Załącznik:
Komentarz: Pilot wyłączony


2. Pilot WŁĄCZONY - OBA DRĄŻKI NA MAX - napięcie 7,78V - 7,90V DC ( co może świadczyć o błędzie pomiarowym miernika i można uznać że spadek napięcia pod obciążeniem jest minimalny - kilkanaście miliwoltów ).
Załącznik:
Komentarz: Pilot WŁĄCZONY - oba drążki na MAX


Adrian ( adikx5 ) ma bardzo wiele racji w kwestii dostosowania kieszeni pilota do LiPo. Pewnie większość ze "starych" forumowiczów zapomniała że czołgi RC ( szczególnie HL ) w podstawowej ( fabrycznej ) konfiguracji to są zabawki dla dzieci i zostały dostosowane do użytku przez nie i ich rodziców. ma być prosto i szybko. Dla mojego syna wymiana 6 paluszków AA Eneloop na świeże aku/baterie AA to kilka sekund roboty. To samo zmierzenie sobie miernikiem napięcia "starych". Co innego LiPo gdzie większość osób nie ma pojęcia o ich obsłudze - nie mówiąc już o kosztach ( mało który "cywilny" użytkownik kupuje sobie ładowarki z balanserem dedykowane do LiPo ) i ryzykach związanych z brakiem wiedzy na temat ich obsługi...

I tak jak adikx wspomniał - jakiekolwiek przerabianie/przebudowa/dostosowanie kieszeni pilota do LiPo to przerost formy nad treścią. Nie wspominając już o tym że próba odsprzedaży takiej aparatury "cywilnemu" użytkownikowi może być trudna/niemożliwa...

PrezesCKM napisał(a):
Zgadzam się z tobą, ale jakieś ale musi byś, akumulator z odzysku Li-ion 2500mAh to 5 zł za sztukę, BMS 2A to 3-5 zł, więc zabezpieczony pakiet to 15 zł, a ENELOPY 6 szt to jakieś 80 zł, razy kilka nadajników i mamy już trochę kasy, oczywiście ładowarki do ENELOPÓW...

Jasne że nie jest to najtańsza opcja. Ale zanim zdąży Pan zużyć swoje Eneloop'y ( około 1000 cykli ładowań )...mogą upłynąć lata...zatem 8szt Eneloop za 80zł /1000 cykli = 0,08zł/1 cykl / 8szt = 0,01zł na 1 akumulator... Dalej tak drogo?
4szt Eneloop to około 42zł na alledrogo. 8szt to 83zł
https://allegro.pl/oferta/japonskie-akumulatorki-panasonic-eneloop-r6-aa-x8-8251440614
Ale to nie muszą być przecież wcale Eneloop'y. To jest tylko pilot z minimalnym poborem prądu. Nawet tanie aku. za "grosze" z dyskontu dają spokojnie radę ( co innego z i ich jakością - choć sam mam 15 letnie Tronic'i z LIDLA i do tej pory śmigają ). Wygoda awaryjnej podmiany zużytych "paluszków" na zwykłe AA jest również nie do przeceniania. Przekonałem się o tym wielokrotnie w moim aparacie cyfrowym, podczas długich wyjazdów w plener.

PrezesCKM napisał(a):
...można też wyprowadzić złącze do balansera i założyć w aparaturze tani buzer, co do przeróbki pojemnika na baterie to pełna zgoda, jak decydujemy się na Li-iony to niestety trzeba podłubać :)...

Jasne że można wstawić nawet miernik z buzerem w panel obudowy - tylko po co? Tam płyną prądy rzędu kilku miliamper... Jasne - na pewno wygodniej - ale mi ten pomiar napięcia do zdjęcia za pomocą taniego multimetru zajął kilka sekund...
Ile zajęłaby przeróbka kieszeni pilota? Nie mam pojęcia - ale szkoda byłoby mi czasu/życia na taką rzeźbę.

_________________
https://www.facebook.com/IMPACTZ0NE/
Zapraszam na mój gitarowy kanał YT https://www.youtube.com/@noisesfromtheabyss



Za ten post autor ABRAMSKY otrzymał podziękowania - 3 igi911(22 sie 2022, o 19:48), PrezesCKM(22 sie 2022, o 22:30), wito06(29 sie 2022, o 20:15)
Ocena:30%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2022, o 13:51 
Offline
szeregowy
Avatar użytkownika

Wiek: 50

Dołączył(a): 8 sie 2022, o 09:10
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
Google Chrome 104.0.0. Google Chrome 104.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Panzerkampfwagen V Panther
adikx5 napisał(a):
4000mAh w baterii AA??? :hehe
Ogniwa Liion 18650 (niskoprądowe) mają do 3800mAh, natomiast nawet nie wszystkie 21700 mają te 4000mAh, a tu "zwykła bateria alkaliczna" miałby tyle mieć? :hehe
Polecam przeglądnąć ten kanał i obejrzeć kilka filmików na temat testu baterii dostępnych ba rynku https://m.youtube.com/c/TestHubPL
..

Futaba ma sporo racji, ale należy również pamiętać, że istnieje jeszcze kwestia wydajności prądowej, gdzie akumulatory biją na głowę baterie i to każdą.
Druga sprawa to opisany brak możliwości sprawdzenia pozostałej energii - nawet są dedykowane urządzenia do sprawdzania tego parametru, z oddzielną skalą dla baterii i akumulatorów (dlatego, że baterie mają ciut wyższe napięcie).
...

Po pierwsze to liion potrzebuje jakiegoś zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem.



Dokładnie tak adikx5, bateria wielkości AA może oddać 4000 mAh, tylko zrobiłem mały błąd, nie bateria alkaliczna tylko litowa. Są ogniwa tego typu gdzie producent gwarantuje 3500 mAh, a jeśli urządzenie, w którym siedzi taka bateria może pracować przy bardzo niskim napięciu (jest dostosowane do pracy np. z akumulatorami typu Enelope i działa nawet przy napięciu 0,7V na ogniwo) to spokojnie można zmierzyć pojemność oddaną na poziomie właśnie 4000 mAh.

A co do porównania baterii typu AA z akumulatorami Lion to jest ono zupełnie nietrafione, bo pojemność przy takim porównywaniu absolutnie nic nie mówi. Jeśli chcesz porównywać różne rodzaje chemicznych źródeł energii elektrycznej, to porównaj sobie energię liczoną w Wh lub gęstość energii liczoną w Wh/kg. Tylko takie porównywanie ma sens.
Wydajność prądową w omawianym przypadku można całkowicie pominąć, bo rozmawiamy o prądach rzędu 20-40 mA.

Są dostępne na rynku ogniwa Lion, które mają wbudowane zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem - tu pierwsze z brzegu przykłady: https://www.bto.pl/kat/376/z-zabezpieczniem

I ostania sprawa - pomiar napięcia na akumulatorach typu NiMH nie daje dokładnych informacji, w jakim stopniu są one rozładowane, w przeciwieństwie do akumulatorów litowych, gdzie pozostała energia jest dość liniowo związana z napięciem ogniwa. Pierwszy z brzegu przyzwoity tester ogniw typy Lixx podaje w procentach tę wartość i jest ona bardzo precyzyjna.

Nie namawiam nikogo na cięcie i przerabianie nadajników, każdy robi to co lubi/potrafi. Ja w zabawkach też czasami używam paluszków, ale już w nadajnikach zawodniczych wszelkiego rodzaju koszyczki, baterie i akumulatory typu NiMH u mnie nie mają racji bytu. W 1999 roku przez koszyczek z akumulatorkami traciłem medal MŚ :(


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL