Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia
Wszystkiego najlepszego
PrzemusM
PrzemusM






Teraz jest 8 cze 2026, o 20:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 42

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 13:22
Posty: 3591
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Poniżej mapa z zaznaczonymi elementami opisu. Mam nadzieję, że jest czytelna. :)


Załączniki:

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 07:52 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 44

Dołączył(a): 6 sie 2015, o 15:01
Posty: 5252
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 153 razy
Otrzymał podziękowań: 324 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: M4A3E4, M4A1(76)W, T-34/76, IS-2, Crusader, Stuart, Jagdtiger
Ach mieć makietę takiego miasteczka ;) Na początek by się przydało wymyślić jak zrobić modułowe "żywopłoty" Bocage.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 230&type=3


Załączniki:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 08:42 
Offline
kapitan

Wiek: 72

Dołączył(a): 7 lut 2014, o 01:41
Posty: 2377
Lokalizacja: Poznań
Podziękował : 73 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy
Google Chrome 145.0.0. Google Chrome 145.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1536 x 864 1536 x 864
Model: Poduszkowiec RC,
Śmigłowiec RC,
Śmigłowiec RC z napędem bezpośrednim,
Czołg T34/85 RC,
Czołg 7 TP,
PzInż 130.
Panzer II B.
Kubelwagen.
Autotransporter, TKS, 7 TP-2 wieże w budowie.
Chciało by się mieć-pewnie.
Tylko my tylko chcemy i mało robimy.

_________________
Bernard


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 42

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 13:22
Posty: 3591
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Safari Mobile 18.6 Safari Mobile 18.6
iPhone iPhone
Screen Resolution: 414 x 896 414 x 896
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Świetna makieta!
Na jednym z forów anglojęzycznych, Hiszpanowi mieszkającemu w Niemczech :he udało się narysować w 3D praktycznie całe miasteczko. Nałożył kształty budynków, rzędne terenu i trochę przydrożnej infrastruktury. Konsultował to z autorami książek o bitwie w Villers-Bocage. Grube rozkminy tam były. Skupili się jednak na samym odtworzeniu miasta, a wątki związane z bitwą tylko się tam przewijały co jakiś czas. Stamtąd jednak wyciągnąłem prawdopodobny numer boczny wierzchowca Wittmanna (tak mi to Google translate tłumaczył :P ). W następnym moim poście to opiszę.

Tu jest link do tego forum: https://www.tapatalk.com/groups/missinglynx/understanding-villers-bocage-help-needed-t319786.html

A -tam są naniesione pojazdy z bitwy popołudniowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 09:28 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 44

Dołączył(a): 6 sie 2015, o 15:01
Posty: 5252
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 153 razy
Otrzymał podziękowań: 324 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: M4A3E4, M4A1(76)W, T-34/76, IS-2, Crusader, Stuart, Jagdtiger
Bernard napisał(a):
Chciało by się mieć-pewnie.
Tylko my tylko chcemy i mało robimy.

Coś tam się jednak dzieje, co roku jednak coś nowego powstaje ;) Tylko przy coraz większej liczbie elementów nie ma jak tego wozić po Polsce. Póki co możemy podziwiać np. chłopaków w Madrycie i ch "podwórkową" makietę nawiązującej do bitwy:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2026, o 19:08 
Offline
mł. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 27 lut 2023, o 00:18
Posty: 645
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Google Chrome Mobile 147.0.0. Google Chrome Mobile 147.0.0.
Android Android
Screen Resolution: 351 x 779 351 x 779
Model: Skala 1:10
KW-2, VK72.01(k), Pz.Kpfw. VII Löwe, pantera 2
Z tego co czytam to Wittman cały swój sukces zawdzięcza swojemu tygrysowi i jego przewadze pancerza i siły ognia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2026, o 10:06 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 42

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 13:22
Posty: 3591
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Muszę przyznać, że oprócz tego, że w końcu udało mi się zrozumieć co wydarzyło się w Villers-Bocage do południa 13 czerwca 1944 roku, wydaje mi się, że wyrobiłem sobie zdanie na temat tego, jaki numer boczny miał Tygrys, którym Wittmann dokonał swojego szalonego rajdu. Zanim zacznę to omawiać, muszę wspomnieć o pewnej kwestii. W 101 batalionie pancernym $$ poszczególne wozy były przydzielone do konkretnych dowódców. Jak wspomniałem czołg nr 205 został przydzielony Wittmannowi. Z powodu uszkodzenia skrzyni biegów został skierowany do naprawy. W takich przypadkach załogi rotowały między pojazdami. Zazwyczaj dowódca był sparowany z celowniczym, a pozostali członkowie załóg się zmieniali. Od Kurska aż do kampanii w Normandii, celowniczym Wittmanna był Bobby Woll. W trakcie odtwarzania batalionu, Woll dostał swój własny czołg jako dowódca. Co prawda są jakieś wzmianki o tym, że do Villers-Bocage znów pojechali razem, ale nie ma konkretnego potwierdzenia, że tak było w rzeczywistości.
Ale do rzeczy (zalecam spoglądać na mapę, którą zamieściłem wcześniej).
Przez lata pod uwagę brane były dwa wozy jako prawdopodobne wierzchowce Wittmanna. Mamy relację, że wsiadł on do czołgu Kurta Sowy (przydzielony mu był pojazd nr 222 -tak, tak -w Ardenach miał ten sam numer, znany skąd inąd). Druga opcja to pojazd nr 212.

Obrazek

Dlaczego? Ponieważ Wittmann w wywiadzie radiowym relacjonował, że jego wóz został unieruchomiony w środku miasta. Drugi argument jest taki, że w porannym ataku wzięły udział dwa wozy drugiej kompanii, a w popołudniowym atakowała pierwsza kompania. Wóz 212 -druga kompania. Jak widać na zdjęciu, 212 ma przestrzelenie po lewej stronie kadłuba. Dodatkowo wóz stoi ustawiony w dół miasta.

Obrazek

Czyli co? Miałby rozprawić się z czołgiem Lookwooda, zawrócić, zestrzelić Cromwella Pata Diasa po czym w ciasnych zabudowaniach znów zawrócić? Analiza ukształtowania terenu miasta wskazuje, że są małe szanse, by Wittmann dostrzegł Shermana Lokwooda z pozycji, na której ostatecznie stoi czołg nr 212. Dodatkowo Wittmann podaje, że zawrócił i dopiero później został trafiony i unieruchomiony. Skoro nie 212, to dlaczego nie 222 przydzielony do Kurta Sowy? Popatrzcie na to zdjęcie:

Obrazek

Zostało ono zrobione 14 czerwca na drodze w kierunku Tilly. Mamy tutaj Tygrysa 222 holującego wóz numer 231. Ten pierwszy jest w idealnym stanie. Nie ma żadnych śladów walki. A przecież Brytyjczycy relacjonują, że trafiali w czołg Wittmanna. A teraz patrzcie na to:

Obrazek

Droga ma Tilly, przy której Wittmann prawdopodobnie porzucił swój czołg. Postrzelana przednia płyta -bez przebicia. Wóz jest targany z tych traw i krzaków -widać, że skręca (jedna lina jest napięta, jedna luźna, a wóz jest pod lekkim kątem do drogi). Dodatkowo z jakichś przyczyn znajduje się w tym rejonie korespondent wojenny z bardzo dobrym aparatem i fotografuje ściąganie uszkodzonego pojazdu z pola bitwy. Oficjalnie zakazane było holowanie jednego Tygrysa drugim. Dlaczego zatem ten wóz jest dla niemców tak ważny, że postanawiają go holować z pominięciem procedur? Co jeszcze?

Obrazek

Obrazek


To są foty z kroniki filmowej z połowy lipca. W jakim wozie siedzi Wittmann? No w 231! Przypadek? Sentyment?
Oto argumenty Daniela Taylora -autora książki o Villers Bocage:
1. Relacja Stana Lockwooda (Sherman Firefly) opisuje, jak po raz pierwszy zobaczył Tygrysa (pamiętajcie, że na końcu głównej ulicy musiało być dużo dymu i kurzu), gdy ten strzelał w boczną uliczkę – huk wystrzału na chwilę ujawnił jego obecność,
2. Paddy Victory, którego Cromwell OP cofnął, zaczepiając o krawężnik i utknął bokiem, czołg został zniszczony przez Wittmanna w bocznej uliczce, około 600 m od pozycji Lockwooda (tj. wystarczająco daleko, aby chybić przy pierwszym strzale, ale to ten moment akcji Wittmanna mógł on usłyszeć)
3. Gdy umieści się czołg nr 212 tam, gdzie został unieruchomiony, prawdopodobieństwo pojawienia się dymu zasłaniającego przedpole jest znacznie mniejsze (najbliższym pojazdem, o którym wiadomo, że stanął w płomieniach, był Sherman OP, oddalony o ok. 200 m od pozycji Tygrysa nr 212), trudniej jest więc wyjaśnić chybienie Lockwooda, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że udało mu się oddać dwa strzały do Tigera.
4. Pat Dyas opowiedział historię o Tygrysie powracającym przez dym w jego kierunku, oddającym dwa strzały, zanim jego własny czołg został zniszczony. Ostateczna pozycja Dyasa, na zakręcie na końcu głównej ulicy, jest moim zdaniem niemożliwa do określenia z ostatecznej pozycji 212 – zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę płonący Sherman OP. W mojej argumentacji może być pewien błąd, ponieważ Pat był znakomitym gawędziarzem który, wielokrotnie powtarzając tę historię, mógł z łatwością dodać „barwy” swojej opowieści. Z drugiej strony, pytania, które mogłem zadać, rozmawiając z nim osobiście (tj. bez publiczności), utwierdzają mnie w przekonaniu, że w ogólnym zarysie było to wiarygodne przedstawienie tego, co zapamiętał.
5. Moim największym zastrzeżeniem co do 212 jako wierzchowca jest to, że Lockwood nie trafił, a jedynie zmusił Tygrysa do wycofania się. Co prawda Firefly Lockwooda był częściowo zakopany pod walącą się ścianą trafionego przez Wittmanna budynku, więc prawdopodobnie był nieco „rozproszony”, ale gdy kurz opadł, łatwo byłoby trafić unieruchomiony pojazd nr 212.
6. Zapis łączności radiowej 7 Armd Div Wireless (Dziennik Wojenny Dywizji, Archiwum Narodowe) zawiera raport o zniszczeniu Tygrysa na czele brytyjskiej kolumny przez działo przeciwpancerne kal. 6 funtów (z pamięci) około godziny 9:20. Te notatki radiowe zostały spisane w momencie otrzymania, skutecznie oznaczone znacznikiem czasu przez wyspecjalizowanych operatorów radiowych pracujących według ustalonej procedury. Działo 6 funtów naprzeciwko skrzyżowania Tilly zostało zniszczone, a szlaki zostały rozstawione, wskazując w dół wzgórza w kierunku Villers.
To właśnie równowaga tych punktów skłania mnie do tego, że 231 był jego wierzchowcem i że czołg, który jest pokazany jako odzyskany z tego kierunku w niemieckich zapisach fotograficznych.
Niejasności związane z tym wnioskiem:
Miejsce, w którym 6-funtówka unieruchomiłaby Tygrysa, znajduje się na samym skraju miasta, gdzie relacja Wittmanna wydaje się wskazywać, że był w mieście. Mam z tym problem, ponieważ to kwestia interpretacji. Jeśli nadal znajdujesz się wśród ostatnich kilku zabudowań na skraju miasta, czy można zasadnie zasugerować, że nadal mógł postrzegać to miejsce jako znajdujące się w mieście, a nie na polach poza nim?


Nie wiem jak Was, ale mnie to przekonuje, że Wittmann pojechał Tygrysem nr 231 do Villers -Bocage. Dlatego też taki boczny numer będzie miał mój model.
Trochę wyszło tego opisu..



Za ten post autor madeira otrzymał podziękowanie od Futaba(24 kwi 2026, o 07:43)
Ocena:10%
 
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2026, o 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 44

Dołączył(a): 6 sie 2015, o 15:01
Posty: 5252
Lokalizacja: Ciechanów
Podziękował : 153 razy
Otrzymał podziękowań: 324 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: M4A3E4, M4A1(76)W, T-34/76, IS-2, Crusader, Stuart, Jagdtiger
Lubię takie rozkminy :england


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2026, o 08:19 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 42

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 13:22
Posty: 3591
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 99 razy
Otrzymał podziękowań: 159 razy
Google Chrome 147.0.0. Google Chrome 147.0.0.
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1080 1920 x 1080
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
Ja także. :)
Podrzucę jeszcze dwa zdjęcia -jedno z okresu zgrywania i ćwiczeń w Amiens w maju 1944 roku, a drugie powojenne -fotografia wraku pojazdu.
Czołg został on zniszczony tuż pod Bourguébus we Francji 20 lipca 1944 r. przez brytyjskie czołgi z dywizjonu B, 5. Królewskiego Pułku Pancernego. Ładowniczy, SS-Sturmmann Günter Boldt (19 lat, z Królewca -widoczny na kronice filmowej) został śmiertelnie ranny, tracąc stopę (lub obie). Udało mu się wyskoczyć z czołgu i przedostać przez pole, gdzie przebywał, do szpitala polowego, gdzie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń jeszcze tego samego dnia. Boldt był wcześniej ładowniczym w Tygrysie Michaela Wittmanna i został odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy za działania na froncie wschodnim w marcu 1944 roku oraz Krzyżem Żelaznym I klasy za działania z Wittmannem pod Villers-Bocage 20 czerwca 1944 roku. Dziś jego ciało spoczywa na niemieckim cmentarzu La Cambe we Francji.


Załączniki:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 maja 2026, o 10:04 
Offline
generał brygady
Avatar użytkownika

Wiek: 48

Dołączył(a): 18 maja 2013, o 15:25
Posty: 6532
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 268 razy
Otrzymał podziękowań: 278 razy
Firefox 150.0 64 bits Firefox 150.0 64 bits
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1200 1920 x 1200
Model: Szpetman "Żądło"
Utopia "PL-01"
Uuu Panie <szok> Kolejna szwabska paskuda powstaje :brawo

_________________
Per aspera ad astra !


http://www.ipmspolska.org.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL