Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia





Teraz jest 29 mar 2024, o 00:43

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 wrz 2014, o 22:32 
Offline
rekrut
Avatar użytkownika

Wiek: 110

Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: na wschód od zachodu
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Firefox 28.0 Firefox 28.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1200 1920 x 1200
Model: *w budowie Tamiya Leo 2A6 - termin zakończenia: gdy diabeł powie dobranoc

*w budowie Abrams M1A2SEP - termin zakończenia: mam nadzieję trochę wcześniej niż Leon
Witam szanownych forumowiczów. Nie wiem jak to się stało, że po tylu latach w internetach dopiero teraz trafiłem na to forum :) Do tego jest wątek w którym mogę się pożalić ;)

Otóż mam od ładnych kilku lat Tamiyowskigo Leona i do dziś go nie skończyłem. Model po prostu mnie załamał... a raczej w czasie składania okazało się, że za dużo wymagałem i zapał szybko się skończył. Model jest niedokładny i jak na tą skalę słabo zdetalizowany. Poczynając od samej wanny, aż po wieżę kończąc. Moje zarzuty do modelu:
- praktycznie całkowity brak imitacji stawów (OK, kilka jest), co akurat nie jest bardzo trudne do zrobienia ale łatwe też nie jest, bo współczesne spawy są bardzo gładkie i trudno oddać ich fakturę (drugowojenne znacznie łatwiej).
- nieprawidłowa i zbyt drobna faktura pokrycia antypoślizgowego
- nieprawidłowe oddanie takich elementów jak choćby zaczepy holownicze (są za duże), mizerny hak z tyłu wozu
- w wannie brak otworów regulacyjnych
- nieprawidłowy i niezdetalizowany kształt gąsienic
- bardzo uproszczony kształt MRS
- uproszczona lufa bez otworów gazowych i elementów eksploatacyjnych
- zły kształt osłony celownika pomocniczego
- zły i uproszczony kształt klinów i maski armaty
- kierunkowskazy zintegrowane z osłonami świateł
- rudy paliwowe zintegrowane z płytą nadsilnikową

Na tym koniec litanii przy modelu, bo zatrzymałem swoje prace na początku wieży. Ale sądząc po dotychczasowych elementach, które mi sie nie podobały, pewnie idąc dalej jeszcze coś się znajdzie, a i to nie wszystko co jest złe poprawiłem.

Natomiast co do elementów RC to:
- mała sztywność wanny
- zbyt sztywne zawieszenie (na oryginalnych drutach podwozie ma bardzo mały zakres ugięć dynamicznych i nie ma wcale ugięcia statycznego!!)
- słaba regulacja naciągu gąsienic
- wahacze wykonane z plastiku, które łatwo się łamią
- wysoko umieszczony środek ciężkości (bateria w wieży)
- moim zdaniem całe rozwiązanie przeniesienia napędu to porażka. Model ma 2 silniki, a skręt odbywa się na zasadzie dyferencjału, gdzie drugi silnik służy tylko do uruchamiania dyferencjału.

Swój model kupiłem w 2010r ale prace szły mi wyjątkowo słabo, od 2 lat nic nie ruszyłem i tak biedak stoi pod szmatką i czeka na lepsze czasy. Po przeczytaniu tego wątku może najdzie mnie ochota na ruszenie jego bo kiedyś trzeba...

Największym problemem tego modelu jest internet :) Im więcej zdjęć znajdowałem tym rosła moja frustracja, zwłaszcza jeśli jakiś element już poprawiłem, a potem okazało się, że jest inaczej niż sądziłem. Zatrzymałem się na etapie poprawiania lufy, robienia od podstaw MRS i poprawy proporcji maski armaty. Niestety nie mam teraz możliwości wrzucenia fotek, ale postaram się obfocić to, co pozmieniałem. Modyfikacji jakich dokonałem w modelu w ciągu historycznym:

- zmiana kształtu zaczepów i haka
- dorobienie kratki nad tylnymi schowkami
- zmiana wahaczy z plastikowych na metalowe
- zmiana łożysk na kulkowe
- zmiana prętów skrętnych na bardziej elastyczne i ich inne mocowanie
- usztywnienie wanny
- zmiana kół napinających i rolek na metalowe z gumowymi bandażami (oryginalne są plastikowe)
- dorobienie spawów kadłuba
- zamykanie kadłuba na magnesy
- dorobienie mechanizmu samonapinania gąsienicy (który potem okazał się pomyłką)
- przeniesienie baterii z wieży do kadłuba (teraz czołg jest przynajmniej dobrze wyważony i nie jest ciężki na tył) i zasilanie z 6 ogniw własnej roboty
- zmiana miejsca mocowania oświetlenia
- częściowo zdetalizowałem lufę, ale chyba będę musiał z niej i tak zrezygnować bo nie jestem w stanie wyciąć wszystkich potrzebnych otworów w aluminium i zamienię ją na odlewaną z żywicy (co przy okazji odciąży planowany stabilizator)
- do celownika pomocniczego dodałem obiektyw
- zacząłem modyfikować maskę, a i kliny też trzeba będzie ruszyć
- zmiana mechanizmu mechanizmu imitującego odrzut lufy - Tamiyowski jest wolny i zbyt mało dynamiczny, ponadto lufa w oryginalnej kołysce Tamki ma bardzo duże luzy co przy jeździe wygląda moim zdaniem źle (bo lufa się chybocze)
- jak najdzie mnie ochota na ponowne dłubanie w czołgu to na pewno wywalę też transmisję Tamki i wrzucę normalną z 2 silnikami, gdzie jeden silnik napędza jedną gąskę. Nie mam pojęcia jaka myśl przyświecała inżynierom dającym sterowanie dyferencjałem, ale to się zupełnie nie sprawdza i czołg jest mało precyzyjny przy skręcaniu. Przy okazji zmiany napędu pewnie też elektronikę zmienię na jakiś model od Clarka.

Ufff....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 03:29 
Offline
pułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 43

Dołączył(a): 30 lip 2012, o 09:16
Posty: 4566
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 153 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) Windows 7 (Seven)
Screen Resolution: 1366 x 768 1366 x 768
Model: Leopard 2A5
T-34
Tiger I
"Can you imagine what I would do if I could do all I can?"
Hej Lancer, jesteś chyba pierwszą osobą narzekającą na tamkę na Naszym forum :) Jednak mam nadzieję że się nie poddasz - patrząc na listę modyfikacji, które zrobiłeś szkoda by było.
Zapraszam do otwarcia własnego garażu, do obfotografowania stanu aktualnego. Może wspólnymi siłami uda się nam przełamać Twoją niemoc twórczą i ewentualnie coś doradzić.

P.S. Ale z wiekiem to straaasznie pojechałeś :)

_________________
Fotki z Saumur - viewtopic.php?f=78&t=1565


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 05:26 
Offline
podpułkownik
Avatar użytkownika

Wiek: 36

Dołączył(a): 7 sty 2014, o 18:21
Posty: 4104
Lokalizacja: Piotrowice koło Zatora ;)
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 305 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: ze mnie :P
Lancer napisał(a):
Witam szanownych forumowiczów. Nie wiem jak to się stało, że po tylu latach w internetach dopiero teraz trafiłem na to forum :) Do tego jest wątek w którym mogę się pożalić ;)

Otóż mam od ładnych kilku lat Tamiyowskigo Leona i do dziś go nie skończyłem. Model po prostu mnie załamał... a raczej w czasie składania okazało się, że za dużo wymagałem i zapał szybko się skończył. Model jest niedokładny i jak na tą skalę słabo zdetalizowany. Poczynając od samej wanny, aż po wieżę kończąc. Moje zarzuty do modelu:
- praktycznie całkowity brak imitacji stawów (OK, kilka jest), co akurat nie jest bardzo trudne do zrobienia ale łatwe też nie jest, bo współczesne spawy są bardzo gładkie i trudno oddać ich fakturę (drugowojenne znacznie łatwiej).
- nieprawidłowa i zbyt drobna faktura pokrycia antypoślizgowego
- nieprawidłowe oddanie takich elementów jak choćby zaczepy holownicze (są za duże), mizerny hak z tyłu wozu
- w wannie brak otworów regulacyjnych
- nieprawidłowy i niezdetalizowany kształt gąsienic
- bardzo uproszczony kształt MRS
- uproszczona lufa bez otworów gazowych i elementów eksploatacyjnych
- zły kształt osłony celownika pomocniczego
- zły i uproszczony kształt klinów i maski armaty
- kierunkowskazy zintegrowane z osłonami świateł
- rudy paliwowe zintegrowane z płytą nadsilnikową

Na tym koniec litanii przy modelu, bo zatrzymałem swoje prace na początku wieży. Ale sądząc po dotychczasowych elementach, które mi sie nie podobały, pewnie idąc dalej jeszcze coś się znajdzie, a i to nie wszystko co jest złe poprawiłem.

Natomiast co do elementów RC to:
- mała sztywność wanny
- zbyt sztywne zawieszenie (na oryginalnych drutach podwozie ma bardzo mały zakres ugięć dynamicznych i nie ma wcale ugięcia statycznego!!)
- słaba regulacja naciągu gąsienic
- wahacze wykonane z plastiku, które łatwo się łamią
- wysoko umieszczony środek ciężkości (bateria w wieży)
- moim zdaniem całe rozwiązanie przeniesienia napędu to porażka. Model ma 2 silniki, a skręt odbywa się na zasadzie dyferencjału, gdzie drugi silnik służy tylko do uruchamiania dyferencjału.

Swój model kupiłem w 2010r ale prace szły mi wyjątkowo słabo, od 2 lat nic nie ruszyłem i tak biedak stoi pod szmatką i czeka na lepsze czasy. Po przeczytaniu tego wątku może najdzie mnie ochota na ruszenie jego bo kiedyś trzeba...

Największym problemem tego modelu jest internet :) Im więcej zdjęć znajdowałem tym rosła moja frustracja, zwłaszcza jeśli jakiś element już poprawiłem, a potem okazało się, że jest inaczej niż sądziłem. Zatrzymałem się na etapie poprawiania lufy, robienia od podstaw MRS i poprawy proporcji maski armaty. Niestety nie mam teraz możliwości wrzucenia fotek, ale postaram się obfocić to, co pozmieniałem. Modyfikacji jakich dokonałem w modelu w ciągu historycznym:

- zmiana kształtu zaczepów i haka
- dorobienie kratki nad tylnymi schowkami
- zmiana wahaczy z plastikowych na metalowe
- zmiana łożysk na kulkowe
- zmiana prętów skrętnych na bardziej elastyczne i ich inne mocowanie
- usztywnienie wanny
- zmiana kół napinających i rolek na metalowe z gumowymi bandażami (oryginalne są plastikowe)
- dorobienie spawów kadłuba
- zamykanie kadłuba na magnesy
- dorobienie mechanizmu samonapinania gąsienicy (który potem okazał się pomyłką)
- przeniesienie baterii z wieży do kadłuba (teraz czołg jest przynajmniej dobrze wyważony i nie jest ciężki na tył) i zasilanie z 6 ogniw własnej roboty
- zmiana miejsca mocowania oświetlenia
- częściowo zdetalizowałem lufę, ale chyba będę musiał z niej i tak zrezygnować bo nie jestem w stanie wyciąć wszystkich potrzebnych otworów w aluminium i zamienię ją na odlewaną z żywicy (co przy okazji odciąży planowany stabilizator)
- do celownika pomocniczego dodałem obiektyw
- zacząłem modyfikować maskę, a i kliny też trzeba będzie ruszyć
- zmiana mechanizmu mechanizmu imitującego odrzut lufy - Tamiyowski jest wolny i zbyt mało dynamiczny, ponadto lufa w oryginalnej kołysce Tamki ma bardzo duże luzy co przy jeździe wygląda moim zdaniem źle (bo lufa się chybocze)
- jak najdzie mnie ochota na ponowne dłubanie w czołgu to na pewno wywalę też transmisję Tamki i wrzucę normalną z 2 silnikami, gdzie jeden silnik napędza jedną gąskę. Nie mam pojęcia jaka myśl przyświecała inżynierom dającym sterowanie dyferencjałem, ale to się zupełnie nie sprawdza i czołg jest mało precyzyjny przy skręcaniu. Przy okazji zmiany napędu pewnie też elektronikę zmienię na jakiś model od Clarka.

Ufff....

Kolego, jak Ty narzekasz na Tamkę, to ciekaw jestem co byś powiedział na HL :P
BTW - co to za Abrams się szykuje? Czy to model Tamiyi czy może własna koncepcja?
Ja również czekam na garaż :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 05:44 
Offline
pułkownik

Wiek: 45

Dołączył(a): 23 paź 2013, o 08:41
Posty: 4882
Lokalizacja: u nas na BYTKOWIE! :D
Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Safari Mobile 5.1 Safari Mobile 5.1
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Model: VI B Königstiger
VI A Tiger-w warsztacie naprawczym
Stug III-w budowie
Opel Blitz-wóz zaopatrzenia
Opel Blitz-wóz techniczny
Sd.Kfz. 3a-wóz warsztat naprawczy
Sd.Kfz. 9 FAMO w budowie
Yoga-pies :)
Jak człowiek to z siebie wyrzuci to potem powinno byc lepiej ;)
Witamy Lancer, proponuje, jeżeli wszystko ma byc takie dokładne jak twój czolg, edytować na początek Twoj profil, poprawić dane, potem otworzyć swój własny garaż ;)
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 06:24 
Offline
st. chorąży
Avatar użytkownika

Wiek: 51

Dołączył(a): 21 gru 2011, o 22:12
Posty: 1081
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy
Safari Mobile 7.0 Safari Mobile 7.0
iPad iPad
Screen Resolution: 768 x 1024 768 x 1024
Przeniosłem do nowego wątku :)
Mam nadzieję, że ten opis jest odwrotnie proporcjonalny do wiarygodności danych w profilu :)

Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 06:29 
Offline
generał brygady
Avatar użytkownika

Wiek: 46

Dołączył(a): 18 maja 2013, o 14:25
Posty: 6523
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 268 razy
Otrzymał podziękowań: 278 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Szpetman "Żądło"
Utopia "PL-01"
Dawaj garaż kolego :ok

Pooglądamy twojego wynalazka i może coś ruszysz z tematem ;)

Z tego co zrozumiałem z opisu to kupiłeś dosyć stary wypust Leosia bo już od dłuższego czasu Tamka nie stosuje tego typu napędu w swoich modelach czołgów. Teraz są głównie takie o których piszesz jeden zespól napędowy (przekładnia+silnik) na jedną gąskę. Lub taki monoblok napędowy ale on chyba też działa tak samo, tj. jeden silnik na jedną gąskę (ale nie jestem pewny). W nowszych modelach bateria zamocowana jest w kadłubie. Elektronika Tamki nie jest zła chociaż nie ma tych możliwości co Elmod lub Clark. Metalowa wanna kadłuba i tak jest sztywniejsza od plastikowej, ale możesz też ją w prosty sposób usztywnić. Do tuningu Leosia jest masa część, więc z przeróbką trakcji nie będziesz miał problemu (poza finansowymi) są metalczane koła, gąski, wahacze, drążki skrętne, systemy napinaczy co chcesz tylko szukać kupić i montować :)

_________________
Per aspera ad astra !


http://www.ipmspolska.org.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 06:37 
Offline
Avatar użytkownika

Wiek: 40

Dołączył(a): 25 lut 2013, o 12:22
Posty: 3340
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 83 razy
Otrzymał podziękowań: 148 razy
Firefox 31.0 Firefox 31.0
Windows XP Windows XP
Screen Resolution: 1280 x 1024 1280 x 1024
Model: Tiger I 1331
King Tiger 222
M1A2 Abrams SEP
O stary... Pojechałeś z modyfikacjami ostro!!
Jak może już się zauważyłeś jest na forum kilka osób (w tym ja), które planują się zabrać za "urealnienie" Leopierdów Heng Longa. ;) Nie ukrywam, że bardzo by mnie ucieszył Twój warsztat wraz ze zdjęciami. Także jak już do nas dołączyłeś, to zachęcam do kolejnych aktualizacji wątku. :)

To kiedy? :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 20:59 
Offline
rekrut
Avatar użytkownika

Wiek: 110

Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: na wschód od zachodu
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Firefox 28.0 Firefox 28.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1200 1920 x 1200
Model: *w budowie Tamiya Leo 2A6 - termin zakończenia: gdy diabeł powie dobranoc

*w budowie Abrams M1A2SEP - termin zakończenia: mam nadzieję trochę wcześniej niż Leon
Polecę hurtowo.

vanhasen napisał(a):
Hej Lancer, jesteś chyba pierwszą osobą narzekającą na tamkę na Naszym forum :) Jednak mam nadzieję że się nie poddasz - patrząc na listę modyfikacji, które zrobiłeś szkoda by było.
Zapraszam do otwarcia własnego garażu, do obfotografowania stanu aktualnego. Może wspólnymi siłami uda się nam przełamać Twoją niemoc twórczą i ewentualnie coś doradzić.

P.S. Ale z wiekiem to straaasznie pojechałeś :)


No skoro już zacząłem się żalić, to żeby nie wyjść na jakiegoś bajkopisarza należy się sesja. Na dniach postaram się wrzucić efekt moich prac.

adikx5 napisał(a):
BTW - co to za Abrams się szykuje? Czy to model Tamiyi czy może własna koncepcja?


Abramsik to tylko 1/35. Mix modelu Dragona i Tamki. Jak skończę podwozie to pochwalę się moimi osiągnięciami. Ale z tempem jakie mam to nie wiem czy w tym roku wyrobię.

Sławek napisał(a):
Przeniosłem do nowego wątku :)
Mam nadzieję, że ten opis jest odwrotnie proporcjonalny do wiarygodności danych w profilu :)

Pozdr


Gwoli ścisłości tematem mojej litanii jest Leo 2A6, a nie A5 :)

UZI napisał(a):
Z tego co zrozumiałem z opisu to kupiłeś dosyć stary wypust Leosia bo już od dłuższego czasu Tamka nie stosuje tego typu napędu w swoich modelach czołgów.


Obawiam się, że do dziś stosuje w tym konkretnym modelu. Sam model jest gdzieś z 2003 roku bodaj. Ja kupiłem w lutym 2010 i na wiele relacji z budowy tego wozu nie widziałem innego typu przekładni. Owszem, Tamka stosuje napęd typu 1 silnik-1 gąska ale w każdym innym modelu, ale nie w tym.

Cytuj:
Metalowa wanna kadłuba i tak jest sztywniejsza od plastikowej, ale możesz też ją w prosty sposób usztywnić.


Tak jak napisałem wyżej tego problemu już nie mam bo ją usztywniłem.

Cytuj:
Do tuningu Leosia jest masa część, więc z przeróbką trakcji nie będziesz miał problemu (poza finansowymi) są metalczane koła, gąski, wahacze, drążki skrętne, systemy napinaczy co chcesz tylko szukać kupić i montować.


Znam ten temat, bo większość już dawno kupiłem (mam chyba wszystko za wyjątkiem MG3, aluminiowych kół jezdnych i nowych gąsek - bo ich cena jednak trochę jest przesadzona). Niestety jakość nie jest najlepsza. Są słabo odlane i nawet bez ostrego piłowania nie pasują do siebie!

Cytuj:
Jak może już się zauważyłeś jest na forum kilka osób (w tym ja), które planują się zabrać za "urealnienie" Leopierdów Heng Longa. ;) Nie ukrywam, że bardzo by mnie ucieszył Twój warsztat wraz ze zdjęciami. Także jak już do nas dołączyłeś, to zachęcam do kolejnych aktualizacji wątku.


Jak już zacząłem, to nie wypada nie pokazać co dokonałem. Na pewno uaktualnię o fotki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 21:15 
Offline
rekrut
Avatar użytkownika

Wiek: 110

Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 21:39
Posty: 3
Lokalizacja: na wschód od zachodu
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Firefox 28.0 Firefox 28.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1920 x 1200 1920 x 1200
Model: *w budowie Tamiya Leo 2A6 - termin zakończenia: gdy diabeł powie dobranoc

*w budowie Abrams M1A2SEP - termin zakończenia: mam nadzieję trochę wcześniej niż Leon
Wybaczcie. Gwoli skromnej zajawki na razie tylko tyle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Leopard 2A5
PostNapisane: 11 wrz 2014, o 21:26 
Offline
pułkownik

Wiek: 45

Dołączył(a): 23 paź 2013, o 08:41
Posty: 4882
Lokalizacja: u nas na BYTKOWIE! :D
Podziękował : 199 razy
Otrzymał podziękowań: 182 razy
Google Chrome 37.0.206 Google Chrome 37.0.206
Windows NT 64 bits Windows NT 64 bits
Screen Resolution: 1600 x 900 1600 x 900
Model: VI B Königstiger
VI A Tiger-w warsztacie naprawczym
Stug III-w budowie
Opel Blitz-wóz zaopatrzenia
Opel Blitz-wóz techniczny
Sd.Kfz. 3a-wóz warsztat naprawczy
Sd.Kfz. 9 FAMO w budowie
Yoga-pies :)
Lancer napisał(a):
Na pewno uaktualnię o fotki.

Ok! Cytowanie działa :) Teraz fotki!

EDIT: ops, razem napisaliśmy! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL