Witaj Gościu, tutaj możesz się zarejestrować i uzyskać pełny dostęp na tej stronie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

RCTANK.PL forum modelarskie czołgi RC

Czołgi RC w skali 1:16, 1:10, 1:6; Tamiya, Heng Long i inne

Ogłoszenia
Wszystkiego najlepszego
Kobi
dzokr






Teraz jest 28 mar 2024, o 18:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 gru 2014, o 19:53 


Firefox 33.0 Firefox 33.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1600 x 900 1600 x 900
Tutaj nie zadajemy pytań. Do tego celu należy udać się do wątku z dyskusją:
viewtopic.php?f=9&t=1098

Wykaz potrzebnych materiałów

1-Blacha mosiężna grubość 0,1 mm -0,3 mm
2-folia światłoczuła do PCB (dostępna na allegro wraz z wywoływaczem)
3-Folia bezbarwna do drukarek atramentowych format A4. (na allegro szukać BG-32 PLUS)
4-laminarka do laminowania dokumentów. (najtańsza na allegro, ja swoją kupiłem na bazarze używaną za 10 zł)
5-Kuweta lub lepiej wytrawiarka (można zrobić samemu lub szukać na allegro. To nie jest drogie no chyba że chcemy PRO) Ja swoją zrobiłem sam, z grzałką oraz napowietrzaniem. Nie jest najtańsze rozwiązanie ale za to pozwala bardziej kontrolować proces trawienia.
6-Wytrawiacz do miedzi B327. W każdym sklepie elektronicznym lub allegro.


Część Pierwsza

Fototrawienie jest procesem który pozwoli nam na wykonanie bardzo małych i precyzyjnych elementów najczęściej z blachy mosiężnej jak i z nowego srebra (alpaka). Metodą trawienia uzyskujemy elementy które w normalnych warunkach nie będziemy w stanie wykonać. Gotowe elementy możemy
też kupić lub zamówić. Ale najwięcej satysfakcji da nam wykonanie samemu takich elementów. Cały proces składa się z kilku etapów.




Etap Pierwszy - Rysunek
Dobre rozrysowanie projektu to podstawa właściwie wytrawionych elementów. osobiście rysuję wszystko w corelu bo łatwo tam o dokładne rysowanie jak i przeskalowywanie rysunku. Przy rysowaniu musimy uwzględnić fakt że im mniej metalu do trawienia tym na dłużej nam starczy kąpieli trawiącej.
Potrzebujemy rysunek w skali w jakiej ma być wykonany element. Do wytrawiania będziemy potrzebować rysunek i jego lustrzane odbicie.
W naszym przypadku wykonamy osłony do wlotów powietrza do leoparda 2A5.
Obrazek
Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcie naszego kolegi jako przykład.
A tak wygląda już narysowany element w corelu. Tutaj widać gotowe do drukowania na foli przezroczystej. Proszę zwrócić uwagę że rysunek jest wykonany 2 razy z czego jeden jest właściwą stroną a drugi jest lustrzanym odbiciem czyli druga stroną.
Obrazek

A tak wygląda klisza czyli rysunek wydrukowany na folii do drukarek atramentowych przezroczysty. W tym przypadku ustawiłem parametry drukarki: jak najlepsza jakość rysunek czarno biały oraz przy drukowaniu wybrałem ustawienia dla papieru fotograficznego. Jest to ważne gdyż jakość wydruku musimy mieć jak najlepszą, wtedy zaczernienie mamy właściwe oraz kontury idealne. Teraz poczekamy kilka godzin aby nasz rysunek na folii dobrze wyschnął i dopiero będziemy mogli z niego korzystać.

Obrazek
Obrazek


CDN....

Romanov


Góra
  
 
PostNapisane: 4 gru 2014, o 11:45 


Firefox 33.0 Firefox 33.0
Windows 7 (Seven) 64 bits Windows 7 (Seven) 64 bits
Screen Resolution: 1600 x 900 1600 x 900
Witam

Gdy już mamy gotową kliszę to teraz trzeba będzie obie części kliszy złączyć tak aby idealnie do siebie pasowały co widać na filmie.
Pozostałe czynności też są opisane w kolejności w filmiku który zrobiłem jako tuto rial.
jedynie opiszę tutaj podstawowe etapy

FILM



Część druga

Przygotowanie blachy do naświetlania.
Folię światłoczułą wstępnie przycinamy do wymiaru naszej blaszki zostawiając ok 5 mm na brzegi. Należy pamiętać aby blacha była oczyszczona i odtłuszczona solidnie. Osobiście po przetarciu papierem ściernym myję blachę mleczkiem do czyszczenia armatury i spłukuje bieżącą wodą. Gdy wyschnie starajmy się blachy nie dotykać paluszkami a jedynie po krawędziach blachy trzymać. Teraz folię odbezpieczam i wstępnie do blachy przykładam a potem w laminarce raz laminuję. Widać to na filmiku. Blachę folią pokrywamy po 2 stronach.


Część trzecia

Naświetlanie i wywoływanie
Naświetlarka, im lepsza tym efekt pewniejszy. Ja swoją zrobiłem z zepsutego skanera i na allegro kupiłem używane solarium Philipsa. Całość zamocowałem w skanerze i jedynie brakuje mi zegara do odmierzania czasu naświetlania.
Obrazek
Obrazek
Jeśli elementy do trawienia nie są duże to można użyć naświetlarki do tipsów ewentualnie tester banknotów. Pomysłów na naświetlanie jest wiele np: w sprzedaży są diody LED UV w cenie ok 60 gr, wystarczy kilkanaście takich diod i też będzie naświetlać. Jedynie trzeba będzie eksperymentalnie dobrać czas naświetlania folii. Być może kiedyś zrobię naświetlarkę UV na LEDach która będzie naświetlać z dwóch stron od razu. Co do naświetlania to w moim przypadku czas to ok 3 min.
Wywoływanie kliszy. Robimy to tak jak widać na filmie. Jeśli będziemy kupować folie na allegro to w komplecie do folii otrzymamy również wywoływacz.
W sytuacji gdy nam braknie to kupimy węglan sodu. Jest to podstawowy wywoływacz do tej folii. Ilość to ok 4-5 gramów na 1 litr roztworu. Ważna jest temperatura wywoływacza która powinna być w okolicy 20 stopni plus minus 2 stopnie. Czas wywoływania ok 2 min ale należy w czasie wywoływania delikatnie pędzlem przemywać powierzchnię naszej blaszki. Wywołujemy do momentu aż miejsca gdzie folia nie została naświetlona emulsja spłynie do gołego (dziwnie to brzmi ale bez skojarzeń !:) ) metalu.

Część czwarta

Wytrawianie
Wytrawiać można w zwykłej kuwecie, słoiku, ale najistotniejszym elementem wywoływania jest równomierne mieszanie roztworu oraz właściwa temperatura ok 40 stopni.. Mieszanie ma na celu równomierne wytrawianie blaszki a temperatura właściwa znacznie przyspiesza proces wytrawiania. Ja dla siebie zrobiłem wytrawiarkę w której za pomocą pęcherzyków powietrza mieszam roztwór i wewnątrz umieściłem grzałkę akwariową o mocy 50W. Co przy ilości płynu ok 3 litrów daje mi temperaturę ok 45 stopni, czyli najlepszą do trawienia.
Tutaj jak to wygląda:


Na allegro są wytrawiarki nawet w miarę niedrogie (ok 40 -50 zł) które w zupełności wystarczą.

To chyba wszystko co mogłem o tym napisać. Dziękuję wszystkim za cierpliwość w czytaniu i oglądaniu, i mam nadzieję że oświeciłem Was jak to jest z tym wytrawianiem.

Czekam na pytania ewentualne uwagi.
Pozdrawiam serdecznie
Roman-ov

Obrazek


Ostatnio edytowano 4 gru 2014, o 11:53 przez Romanov, łącznie edytowano 2 razy

Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL